3. Personalizovaná medicína a génová terapia

Personalizovaná medicína, ktorá využíva genetické informácie na tvorbu individualizovaných liečebných plánov, bude pokračovať vo svojom vývoji. Na konci tohto desaťročia by sa génová terapia mohla stať kľúčovým nástrojom na liečbu rôznych genetických porúch a chronických ochorení, ako sú rakovina, neurodegeneratívne ochorenia a dedičné poruchy.

BING IMAGE CREATOR

Pokrok v CRISPR

Ľudstvo má v rukách CRISPR len približne jednu dekádu a Nobelovu cenu zabezpečila v roku 2020, takže sa naďalej jedná o veľmi mladú technológiu, ktorá potrebuje dodatočný výskum, experimenty a skúšky. Najnovší výskum publikovaný v žurnále Nature Biotechnology posunul editáciu génov CRISPR do nového levelu. Výskumníci totiž objavili spôsob, ako zlepšiť úpravu nevírusových génov, ako aj nový typ opravy DNA. Viac informácií nájdeš v samostatnom článku.

Technológie ako CRISPR umožňujú vedcom a lekárom upravovať gény a prispôsobiť liečbu konkrétnym genetickým charakteristikám jednotlivcov. V kombinácii s pokrokom v diagnostike sa tým otvára cesta k presnejším a účinnejším terapiám. Personalizovaná medicína by mohla priniesť revolúciu v oblasti onkológie, kde by sa liečba mohla cielene zamerať na konkrétne genetické mutácie spojené s rôznymi druhmi rakoviny.

Okrem liečby rakoviny a genetických porúch by personalizovaná medicína mohla výrazne zlepšiť aj spôsob, akým pristupujeme k prevencii a liečbe bežných ochorení, ako sú srdcovo-cievne problémy, cukrovka alebo autoimunitné ochorenia. Technológia spracovania genetických dát umožní vytváranie individuálnych liečebných plánov, ktoré zohľadnia konkrétne genetické predispozície každého pacienta.

ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE ->>>

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú