Viaceré prišli znenazdajky, len ako nenápadné filmy s malým rozpočtom na úrovni slovenských „blockbusterov“, ktorých ambíciou nebolo nič viac, ako vypovedať netradičný príbeh či osloviť kritickú obec. Inokedy im jednoducho odborná verejnosť nedávala šancu a médiá ich už pred svojou premiérou stavali do role outsiderov.

Príbehy podceňovaných a vopred zatracovaných, ktorí sa dokážu predrať na absolútne výslnie, to je práve to, čo Hollywood miluje. Práve do tejto kategórie patrí aj nečakaný čierny kôň uplynulej filmovej sezóny v podobe snímky Všetko, všade, naraz, ktorá na nedávnom odovzdávaní Oscarov zdecimovala všetku konkurenciu a z celkových 11 nominácií dokázala vo víťazstvo pretaviť sedem z nich.

Novodobý filmový fenomén svetu jasne ukázal, že aj napriek obmedzenému rozpočtu či podvyživenému marketingu dokážu filmári stále vyčarovať kvalitnú zábavu a konfrontovať aj oveľa silnejšiu konkurenciu. Nižšie v našom rebríčku sa nachádza ďalších 10 podobných snímok, od ktorých nikto nič nečakal, no nakoniec zatriasli celým filmovým svetom.

Mnohé mali skončiť len vo video distribúcii

Dnes ich už možno považovať za filmové klenoty, ktoré milujú fanúšikovia po celom svete. So svojimi tržbami dokázali zlomiť nejeden rekord, mnohé však boli iba kúsok od toho, aby si premiéru odbili len na VHS či DVD nosičoch. Uznanie od kritikov síce pomáha propagácii filmu, ale naplniť pokladnice kín miliónmi dolárov, je pre produkčné spoločnosti jednoznačnou prioritou.

Iron Man

miliardovými tržbami nového Spider-Mana sme si už zvykli, že filmy od Marvelu budú vždy hollywoodskym bestsellerom. Všetko však mohlo byť inak, ak by jeden z najriskantnejších filmov posledných desaťročí – Iron Man, skončil v roku 2007 fiaskom, ktoré mnohí aj očakávali.

Bez ohľadu na to, že to mala byť vstupná brána do obrovského komiksového univerza, na ktoré si Marvel musel vziať nemalé pôžičky, to bol riskantný krok, pretože ak by myšlienka samofinancovania filmov o svojich obľúbených hrdinoch nevyšla, Marvel by prišiel o filmové práva na všetky postavy.

Samotný Iron Man nemal nikdy veľký úspech ani na poli komiksov a štúdiá si film medzi sebou odovzdávali viac než desať rokov. Marvel odmietlo viac ako 30 scenáristov, čo sa premietlo aj do meškania a nedokončeného scenára ešte počas úvodnej klapky.

Kriticky sa diváci pozerali aj na Roberta Downeyho Jr., ktorý mal v tej dobe povesť toxického herca a nechceného „dieťaťa“. Okrem vykopnutia zo seriálu Ally McBealOVÁ mal na krku škandály s drogami, alkoholom a väzením.

TMDB

Herec sa však ukázal ako najlepšia voľba a spolu so svižným akčným scenárom prekonali všetky očakávania, keď film v celkových tržbách zinkasoval 585 miliónov dolárov a naštartoval najväčšiu filmovú franšízu všetkých čias.

Hviezdne Vojny: Nová Nádej

Séria Hviezdnych vojen s celkovým zárobkom viac než 10 miliárd dolárov zinkasovaných za všetky svoje filmy je dnes značkou, ktorá už dlhé roky presahuje filmový svet a stala sa pop-kultúrnym fenoménom.

Dnešok je ale milión svetelných rokov vzdialený od roku 1977 a od miesta, kde to celé začalo – v ďalekej púštnej krajine v Afrike s filmovým štábom zápasiacim s technickými problémami a narastajúcim rozpočtom vášnivého projektu, v ktorom hrali väčšinou neznámi herci.

Hviezdne vojny, ktoré sú už dnes miliardovým biznisom, začali ako malý nezávislý film ambiciózneho režiséra Georgea Lucasa. Lucasa najskôr s jeho víziou odmietli tri veľké štúdia vrátane Disney, ktoré dnes paradoxne vlastní všetky práva na Star Wars univerzum.

Nakoniec sa aj za cenu zníženého honorára Lucas dohodol so spoločnosťou 20th Century Fox, ktorá mu prispela 11 miliónmi dolárov a za režisérov ústupok mu navyše odovzdala práva na predaj a pokračovania, čo bola jedna z najväčších historických chýb vo filmovom priemysle.

TMDB

Fox chcel film využiť len ako prostriedok na vytvorenie vzťahu s vychádzajúcou hviezdou Lucasom, ktorá bola čerstvo nominovaná na Oscara v kategórii Najlepší film za drámu American Graffiti.

Filmová spoločnosť ani vo sne nepredpokladala, že vesmírna opera preplnená vtipnými postavami ako Jedi či Starkiller (pôvodné meno Luka Skywalkera) a obrovským hovoriacim psom Chewbaccom by mohla zaznamenať obrovský globálny úspech.

Potenciál Hviezdnych vojen bol pre nich nízky a vidina ďalších pokračovaní skôr utópiou. Prvý film Nová Nádej však návštevnosťou prevalcoval kiná po celom svete – celkovo zarobil 775 miliónov dolárov a okrem komerčného úspechu si pripísal aj 6 Oscarov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP