Kórejský Hyundai už vyslal do sveta mnoho skvelých automobilov, ktoré nie sú určené len na bezduchú jazdu v preplnených mestských uličkách. Aj táto automobilka vie o agresívnej dynamickej jazde svoje, čo teraz pretavila do nového dravca menom Hyundai i30 N, ktorý splní všetky očakávania. 

Mladá generácia vodičov na cestách sa nechce spoliehať len na bežné autá, ktoré by ich svojimi vlastnosťami neočarili. To Hyundai dobre vie, a preto vyvinul model, ktorý v sebe skĺbil športovú eleganciu s pohodlím a poriadnou dynamikou pre tú najlepšiu jazdu na okruhu či na horských serpentínach.

Zobraziť celú galériu (6)
Dávid Igaz / FonTech

Na prvý pohľad agresívny vzhľad skrýva pod svojim športovým rúškom aj mnoho technológií, ktoré taktiež prinesú skvelý pocit z jazdy. Nejde len o rad bezpečnostných asistentov, ale aj funkcií, ktoré z tohto malého „hot hatchu“ vytiahnu maximum.

Motor vyladený na okruhu prináša úctyhodný výkon

Hyundai pri vývoji modelu i30 N zavítal rovno na pretekársky okruh, kde dostal z najvýkonnejšej ponúkanej motorizácie 2.0 T-GDi úplné maximum. Výsledkom je tak motor s ohromným výkonom 275 koní, ktorý vo svojej triede zahanbí aj nejedného mníchovského konkurenta. Maximálny krútiaci moment Hyundai vyšvihol až na 353 Nm a pri akcelerácií tak táto i30-ka N Performance poriadne oprie vodiča do sedadla.

K špičkovému výkonu dopomáha aj systém pre synchronizáciu otáčok motora, REV MATCHING, ktorý sa postará hladké podradenie rýchlostí, čím zefektívňuje jazdu ako takú. Stlačením jediného tlačidla v ovládacom systéme N Grin sa Hyundai i30 N zmení na nepoznanie. Režim „N“ premení toto auto na „beštiu“ a doslova sa vďaka nemu z neho stane pravý pretekár s upraveným zvukom, tlmením, riadením a elektronicky ovládaným samosvorným diferenciálom. Následne režim „N Custom“ umožňuje cez stredový palubný počítač prispôsobiť si každú dôležitú vlastnosť auta podľa seba.

Drsná jazda ho absolútne nezaskočí

Pre skutočných pretekárov nechýba ani režim „Launch Control“, ktorý sa postará o čo najrýchlejšie „vystrelenie“ zo štartovacej čiary. Vysoký grip na ceste zabezpečuje aj N trakčná kontrola a stabilizácia, ktorá umožní rýchly a bezpečný prejazd ostrými zákrutami, no pre väčšiu zábavu na okruhu je možné tohto asistenta vypnúť.

Zobraziť celú galériu (6)
Dávid Igaz / FonTech

Počas jazdy sa navyše môže vodič radovať aj zo skvelej výfukovej zostavy, ktorá pri prskaní ukazuje charakter tohto športového Hyundai. Neraz sa mi tak na ceste stalo, že okoloidúci sa len tak obzerali, odkiaľ ide ten pekelne dobrý zvuk…

Športový zovňajšok dopĺňa skvelý interiér

Aby spolu všetko dokonale ladilo, stavil výrobca nielen na športový zovňajšok, ale tiež na príslušný dizajn interiéru, ktorý vystihuje štýl tejto i30-ky vo verzii N Performance. Vodič tak vnútri nájde mnoho doplnkov, vrátane prachových líšt s logom „N“, ktoré sú pre tento Hyundai charakteristické. To všetko dopĺňa športová rýchlostná páka s krátkymi dráhami a športový volant s ovládaním jazdných režimov. Pre dynamickú jazdu sú prispôsobené aj sedadlá s modrým štepovaním.

Ak treba, poskytne dostatok pohodlia

Hyundai ale nezabudol ani na komfort, ktorý v i30N prinášajú hneď viaceré prvky. Okrem navigácie na 8″ displeji je to aj podpora systémov Apple CarPlay a Android Auto, s ktorými si spáruješ svoj smartfón bez akýchkoľvek problémov. Pre potreby nabíjania je dostupná bezdrôtová nabíjačka. Kontrolu nad teplotou v aute prevezme dvojzónová automatická klimatizácia. Všetky informácie o jazde nájde vodič priamo na displeji medzi športovo ladenými „budíkmi“.

Zobraziť celú galériu (6)
Dávid Igaz / FonTech

Aby toho nebolo málo, Hyundai nezabudol ani na tesné parkovanie v mestách, kvôli čomu túto novinku vybavil tiež parkovacími senzormi. Počas jazdy však dbá na bezpečnosť posádky aj systém FCA, ktorý v krízovej situácii upozorní vodiča a automatickým brzdením zabráni alebo významne zmenší následky nehody.

Automobilka tak myslela skutočne na všetko a zabalila to do športového balenia, ktoré v sebe skrýva ohromný potenciál. Jazdiť s Hyundaiom i30 N Performance je unikátnym zážitkom, ktorý by si mal dopriať každý vodič. Nebojím sa tento počin označiť za najlepší hot-hatch na trhu. Podčiarknuté, spísané – za toto auto si Hyundai zaslúži jedno veľké ĎAKUJEME!

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP