Tým vedcov z Univerzity v Kalifornii zistil, že na povrchu Mesiaca by mohlo byť oveľa viac zamrznutej vody, ako sa doteraz predpokladalo. Pre budúce misie na Mesiac by to mohlo znamenať veľké plus.

Ako informuje portál Futurism, vedcom z Univerzity v Kalifornii sa podarilo zistiť, že na povrchu Mesiaca môže byť oveľa viac zamrznutej vody, ako sa doteraz predpokladalo. Svoje zistenia publikovali v žurnále Nature Geoscience. Objav však nedokázali priamo, ale skúmaním povrchu Mesiaca a jeho podobnosti z povrchom Merkúra.

Vody je na Mesiaci údajne oveľa viac

Tým vedcov sa konkrétne sústredil na krátery blízko južného pólu Mesiaca, ktoré sú chránené pred slnkom. Práve v nich predpokladajú, že sa podarilo udržať ľadovým usadeninám, pričom tie môžu byť až niekoľko metrov hlboké. Sú dobre chránené pred slnkom a navyše tam teplota v noci môže dosahovať až – 233 °C.

Tým svoje dáta analyzoval z lode MESSENGER agentúry NASA. Táto loď strávila vyše 4 roky na orbite Merkúru. Z pozorovaní zistili, že v tmavých častiach kráterov permanentne chránených pred slnkom môže byť ľad. To isté usúdili v prípade Mesiaca. Podporujú to aj zistenia zo stroskotanej sondy LRO NASA, ktorá narazila na povrch Mesiaca ešte v roku 2009. Sonda totižto zistila, že niektoré krátery sú čiastočne pokryté vodou a ľadovými výparmi.

Misie na Mesiaci by z vody mohli slušne ťažiť

Iný výskum, publikovaný o čosi skôr vedcami z NASA, naznačuje podobné závery, avšak také veľké množstvá vody zas nepredpokladá. Dôvodom je, že Mesiac nemá atmosféru a krátery sú tak vystavené meteorom a ionizovaným plynom zo Slnka.

Erózie z nárazov tak môžu vymrštiť čiastočky vody z kráterov, čo následne spôsobí ich zachytenie sondami lunárnych modulov. Môže tak dôjsť k chybám merania. Hoci nevieme koľko vody na mesiaci je, vieme, že tam určite je. To môže výrazne pomôcť misiám v snahe vytvoriť na Mesiaci nové kolónie a základne.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom