Tim Cook, CEO spoločnosti Apple, bol zastihnutý pri výstavbe novej, druhej najväčšej továrne Apple, ktorá rastie v Austine v Texase. Redaktorka z ABCnews mu pri tejto príležitosti položila niekoľko otázok týkajúcich sa budúcnosti firmy či vzťahov s USA a Čínou.

Tim na úvod rozhovoru povedal, že je veľmi hrdý na to, že sa bude ich najvýkonnejší počítač Mac Pro vyrábať doma v USA práve v budovanom campuse v Texase, ktorý spoločnosť plánuje otvoriť v roku 2022. Bude zamestnávať až 5000 ľudí. Tim tiež spomenul, že nové iPhony sa tu určite konštruovať. Na otázku, či sa aj naďalej budú ich smartfóny vyrábať v Číne, odpovedal veľmi zaujímavo:

„Ak sa pozriete na sklo, ktorého sa dennodenne dotýkate, zistíte, že sa vyrába v Kentucky. Ak ktorýkoľvek iPhone rozoberiete, zistíte, že obsahuje množstvo silikónových častí, ktoré sa vyrábajú v Amerike. iPhone je produkt globálneho dodávateľského reťazca.“

Na otázky týkajúce sa obchodnej vojny medzi USA a Čínou Cook veľmi odpovedať nechcel, no podľa jeho názoru by malo byť v najlepšom záujme oboch krajín, aby dospeli k spoločnej dohode a on sám verí, že táto dohoda skôr či neskôr príde.

Flickr

Ako informuje portál 9to5mac, Cook sa vyjadril aj k vzťahom Applu k jednotlivým krajinám. V rozhovore povedal, že taká Čína nikdy nenútila Apple, aby im odomkli nejaké Apple zariadenie súkromnej osoby, zatiaľ čo USA ich do takýchto vecí núti pravidelne. Redaktorka sa ho opýtala aj na momentálne prebiehajúce protesty v Hong Kongu, do ktorých sa Apple v podstate priamo zapojilo odstránením aplikácie z AppStore, ktorá tieto protesty podporovala:

„Rozhodnutie odstrániť spomínanú aplikáciu bolo jednostranné. Urobili sme tak pre bezpečnosť ľudí v krajine a uvedomujem si, že toto rozhodnutie môže niekto považovať za nesprávne. Modlím sa za bezpečnosť ľudí v krajine,“ dodal k otázkam o aktuálnej situácii protestov.

Pri otázkach vzťahov k USA a Donaldovi Trumpovi Cook povedal, že ho zaujíma politika a nie politici a americkému systému plne dôveruje. Na politické veci sa teda zameriava rovnako bez ohľadu na to, kto sedí v Bielom dome.

O budúcom smerovaní spoločnosti však Cook hovoril veľmi nejasno. V súčasnosti sa nepozerá po ničom veľkom, ale po množstve malých vecí. Pre nich je prvoradé, aby ich projekty dávali zmysel a nie aby boli veľké alebo prinášali obrovský zisk.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom