Portál BleepingComputer bol upozornený na bizarnú chybu v niektorých základných doskách, ktorá zamedzuje inštalácii systému Windows 10. Prejavuje sa vtedy, keď sa v BIOS nastaví systémový dátum 19. január 3001 a vyššie. Systém jednoducho neumožní dokončiť inštaláciu a skončí v nekonečnej slučke reštartov.

Len ťažko sa hľadá odpoveď na otázku, ako k podobnému zisteniu vôbec prišli. Ak by si však tento dátum z nejakého dôvodu menil na vyššie spomenutý, inštalácia nového systému sa zaručene nepodarí. Čo je však zaujímavé, inštalácia nebude pokračovať ani po tom, čo sa dátum v BIOS-e zmení na aktuálny.

Dátum ovplyvňuje množstvo vecí

Hoci sa môže zdať, že tak banálna vec ako systémový dátum nemusí nič znamenať, opak je pravdou. Práve podľa tohto údaja sa overujú rôzne licencie programov či certifikáty pre softvérov a hardvérové súčasti počítača.

Aj preto systém Windows počas inštalácie tento údaj kontroluje a v prípade nezrovnalostí môže dôjsť k jej prerušeniu – rovnako ako v tomto prípade. Chyba bola zatiaľ zaznamenaná na doskách Gigabyte H370 HD3 (Intel) a Gigabyte x570 Aourus Elite (AMD) a to aj napriek tomu, že podľa spoločnosti je maximálny rok je 2099.

BleepingComputer/Carey Holzman/Youtube

Ak by sa ti podobný kúsok podarilo spraviť, existuje len jediná možnosť, ako sa z tejto situácie dostať. V prvom rade je potrebné zmeniť systémový dátum na ten aktuálny a následne počas inštalácie vymazať z diskov všetky partície a celý ho naformátovať. Po týchto dvoch krokoch by všetko malo fungovať rovnako ako predtým.

O existencii nezvyčajného bugu boli informované obidve spoločnosti a očakáva sa, že budú vydané aktualizácie, ktoré by zabránili bootloopu systému.

Síce je málo pravdepodobné, že by niekto na tento problém narazil, no pri tak veľkej používateľskej základni rozhodne nie je nič vylúčené.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom