Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Rýchlosť svetla pre nás a fyziku ako ju dnes chápeme predstavuje ten najrýchlejší pohyb, aký si dokážeme predstaviť. V skutočnosti však pri zmene uhlu pohľadu, nemusí byť rýchlosť svetla až taká rýchla.

Portál Futurism prostredníctvom žurnálu Business Insider upozornil na zaujímavé animácie Jamesa O’Donoghuea, vedeckého pracovníka z NASA. Tieto animácie sú zaujímavé z dôvodu, že ukazujú rýchlosť svetla z inej perspektívy, ako sme ho doposiaľ boli zvyknutí vnímať. Rýchlosť svetla totižto dosahuje takmer 300 miliónov metrov za sekundu v závislosti od prostredia, kde sa šíri.

O rýchlosti svetla tak podľa chápania dnešnej fyziky uvažujeme ako o teoretickom maxime nášho vesmíru. Je to rýchlosť, ktorú my nedokážeme vnímať v reálnom čase a naše kozmické lode sú od nej na míle vzdialené. Pomôcť nám však môže séria animácií, ktoré odhaľujú, že rýchlosť svetla nemusí byť v skutočnosti až taká rýchla.

Keď rýchlosť svetla „spomalí“

Jamesa O’Donoghue vytvoril tri animácie, ktoré sa pozerajú na rýchlosť svetla z inej perspektívy. V prvej animácii ukazuje rýchlosť svetla v podobe lúča, ktorý obieha okolo Zeme 7,5-krát za sekundu. Ak sa pozrieme na túto animáciu, rýchlosť svetla je ešte stále pomerne rýchla. Pre porovnanie, najrýchlejšie lietadlo na svete, X-15, dosahuje rýchlosť 2000 metrov za sekundu. Aj pri tejto rýchlosti by mu trvalo obletieť planétu 5,5 hodiny.

Ak však pri vnímaní rýchlosti svetla začneme vzďaľovať svoju perspektívu, jeho rýchlosť začne „spomaľovať“. Ďalšia animácia nám totižto ukazuje rýchlosť svetla pri šírení zo Zeme na Mesiac a späť.

Jeho rýchlosť je zreteľne pomalšia na rozdiel od predchádzajúcej animácie. V tomto prípade trvá cesta svetla zo Zeme na Mesiac 1,255 sekundy a spolu s cestou späť 2,5 sekundy. Stále sa však pozeráme na pomerne rýchlu animáciu.

Posledná animácia je oveľa názornejšia. Tentokrát sa pozeráme na rýchlosť svetla putujúcu zo Zeme k Marsu. V tomto prípade trvá cesta lúča 3 minúty a 2 sekundy. Pripomíname, že ide len o inú perspektívu, nakoľko svetlo v tomto prípade zdoláva 54,6 milióna kilometrov. Z hľadiska animácie je to však trvá pomerne dlho. Celková cesta zo Zeme na Mars a späť si vyžiada celých 6 minút a 4 sekundy.

O’Donoghue prostredníctvom svojho účtu na sociálnej sieti Twitter zdieľal novú animáciu, ktorá zobrazuje to isté ako predchádzajúce animácie prechodu svetla zo Zeme k Mesiacu a Marsu.

Formu šírenia lúčov však zmenil za zobrazenie vo forme šírenia svetelných pulzov vzdialených od seba 1 milión kilometrov. Aj keď v istom bode animáciu šírenia svetla zrýchlil, stále je potrebné si na dosiahnutie povrchu Marsu počkať.

Animácie tak demonštrujú, prečo nám tak dlho trvá komunikácia s rovermi na Marse a prečo vedci doposiaľ nemajú vhodné komunikačné prostriedky na oslovenie hypotetických bytostí zo vzdialených exoplanét.

Ak sa chceme v tomto smere posunúť ďalej, musíme sa s našimi technológiami priblížiť čo najviac k svetlu. Animácie ale naznačujú, že aj tak to pre nás nebude žiadna výhra, ak sa upíname na vzdialené ciele vo vesmíre.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú