Elektrické kolobežky naberajú na čoraz väčšej popularite najmä vďaka ich praktickému využitiu na prepravu po meste, no svoj podiel na tom má aj ich dostupnosť pre širokú skupinu zákazníkov. Na trhu sa nachádza množstvo kolobežiek od rôznych výrobcov, pričom každá kolobežka zaujme niečím iným. 

O všetkých zmenách sme ťa informovali aj v samostatnom článku, no tou najzásadnejšou novinkou je informácia, že po novom bude používateľ kolobežky, ktorá má výkon vyšší ako 250 W a rýchlosť vyššiu ako 25 km/h, považovaný za vodiča nemotorového vozidla. Po novom sa preto bude musieť každý majiteľ elektrickej kolobežky riadiť pravidlami cestnej premávky, rovnako ako je to v prípade cyklistov.

Tento fakt pre FonTech.sk potvrdila aj hovorkyňa Prezídia PZ mjr. Ing. Denisa Baloghová. V praxi to teda znamená, že pokiaľ budeš mať kolobežku s výkonom 251 W a vyšším a maximálnou rýchlosťou 25,1 km/h a vyššou, budú sa na teba vzťahovať nové pravidlá cestnej premávky.

Zobraziť celú galériu (1)
Medzi vhodné kolobežky, ktoré nepodliehajú novému zákonu patrí aj Ninebot by Segway ES1 s výkonom 250 W a maximálnou rýchlosťou 25 km/h, Ninebot

Nie sme jedinou krajinou na svete, ktorá upravuje zákon kvôli kolobežkám. Okrem Slovenska upravujú alebo ešte len budú upravovať zákony spojené s elektrickými aj iné krajiny, o ktorých informoval portál Techradar.com.

Kolobežky musia spĺňať aj rôzne bezpečnostné normy spojené s brzdami, svetlami, či reflexnými prvkami. Nové zákony a úpravy sa okrem samotných používateľov preto týkajú aj výrobcov kolobežiek. Najznámejším je jednoznačne čínska spoločnosť Xiaomi, no nemožno zabudnúť ani na KUGOO, Segway, Razor, Ninebot či SXT.

Na výber je niekoľko modelov

Na trhu sa samozrejme nachádza veľké množstvo modelov, ktorých výkon je do 250 W vrátane, a preto nespadajú pod nový zákon, ktorý sa spomína vyššie. Vybrali sme preto niekoľko modelov, ktoré môžeš používať bez problémov ako doteraz :

  1. Ninebot by Segway KickScooter ES1 (250 W a 20 km/h)
  2. Xiaomi M365 (250 W a 25 km/h)
  3. Bluetouch BTX250 (250 W a 25 km/h)
  4. Razor Power Core E100S (73 W a 18 km/h)
  5. ANTIK SmartCity L SIL (250 W a 25 km/h)
  6. UGO H5500 (250 W a 25 km/h)
  7. KooWheel E1 (250 W a 25 km/h)
Bezpečnosť je dôležitá za každých okolností

Z vyššie uvedených modelov sa určite dá vybrať ten pravý, ktorý ti bude robiť spoločnosť na cestách mestom. Kolobežky uvedené vyššie sú výkonovo rovnaké až na výnimku Razor Power Core E100S, ktorá je vhodná pre väčšie deti. V každom prípade bezpečnostné prvky na kolobežkách či samotné dodržiavanie bezpečnosti v premávke je určite dôležité bez ohľadu na to, na akej kolobežke práve jazdíš.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom