Vedci už dlhodobo poukazujú na čoraz väčší problém výskytu mikroplastov. Malé fragmenty plastu sa vyskytujú v ovzduší, v oblakoch, vo vode, ale aj v organizmoch. Zdá sa však, že problém sa netýka len dnešnej modernej doby.

V holandskom výskumnom múzeu Naturalis Biodiversity Center vedci zistili, že larvy vodných motýľov si už od začiatku 70. rokov minulého storočia vystužovali svoje ochranné schránky plastovými časticami. O téme informoval portál Phys.org.

Dlhodobý environmentálny problém

Potočník je drobný hmyz, ktorý žije v blízkosti riek, potokov či jazier. Je známy aj tým, že pomocou látky, ktoré produkujú, budujú svoju ochrannú schránku z rôznych materiálov, ako sú listy či kamienky. Schránka potom slúži ako ochranný štít pred rôznymi predátormi.

mikroplasty v larve potočníka
Science of The Total Environment/https://doi.org/10.1016/j.scitotenv.2025.178947

Počas skúmania zbierky hmyzu, ktoré sa v múzeu zhromažďujú už celé desaťročia, si jeden výskumníkov na schránke larvy všimol niečo neobvyklé a farebné. Ukázalo sa, že už pred viac ako 50 rokmi sa larvy potočníkov pri budovaní ochranných schránok nechtiac stávali svedkami doby plastovej. Do svojich ochranných schránok totiž vkladali nielen typické prírodné materiály, ale aj fragmenty plastov.

Výskumný tím napríklad narazil na schránku z roku 1986, v ktorej našli modré fragmenty plastu. Ďalší nález z roku 1971, obsahoval žlté častice. Čím viac puzdier tím analyzovali, tým jasnejšie sa ukazovalo, že mikroplasty boli súčasťou prírody už minimálne pol storočia, bez toho, aby si to vtedajší vedci či široká verejnosť uvedomovali. Nakoniec výskumný tím analyzoval až 549 ochranných schránok. Štúdia bola uverejnená v časopise Science of The Total Environment.

Okrem samotných plastov vedci v larvách našli aj stopy po chemických látok, ktoré sa bežne do plastov pridávajú, napríklad olovo, titán alebo zinok. Autori štúdie pripomínajú, že mikroplasty v larvách boli často nápadnejšie ako prírodné materiály, čo mohlo mať negatívny dopad na ich šance prežiť.

mikroplasty v schránke potočníka
Science of The Total Environment/https://doi.org/10.1016/j.scitotenv.2025.178947

Plastové kúsky sú ľahšie, odrážajú viac svetla a môžu byť pre ryby či vtáky jednoduchšie odhaliteľné, čo zvyšuje riziko, že sa larvy stanú korisťou. Vedci týmto štúdiom poukazujú, že problém, ktorý dnes považujeme za moderný environmentálny fenomén, má korene oveľa hlbšie v minulosti, než sme si mysleli.

Čítajte viac z kategórie: Ekológia

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP