Bezpečnostné prvky moderných smartfónov ponúkajú používateľom čoraz lepšie riešenia ako ochrániť súkromie v týchto zariadeniach. Jedným z posledných vylepšení je tiež technológia rozpoznávania tváre, ktorá však funguje ináč u Androidov a iPhonov. Už dlhšie je známe, že toto zabezpečenie nie je u Android smartfónov tak prepracované ako pri modeloch Apple, čo potvrdil aj posledný test s 3D hlavou.

Za týmto experimentom stojí magazín Forbes, ktorý sa odhodlal znova overiť bezpečnosť vybraných Androidov a výročného iPhonu X. Testovanie sa zameralo na technológiu rozpoznávania tváre, o ktorej je všeobecne známe, že funguje najlepšie na Apple smartfónoch. Konkurenčné Androidy majú totiž väčšinou len 2D rozpoznávanie tváre, ktoré nie je vôbec tak presné a bezpečné ako 3D sken tváre v iPhone X a jeho nástupcoch.

Rozpoznávanie tváre je bezpečnejšie u iPhonov

Pre účely testovania si magazín Forbes nechal vyrobiť presnú 3D kópiu hlavy s tvárou autora testu, pomocou ktorej mali byť odomykané vybrané smartfóny. Medzi nimi sme pritom mohli nájsť Samsung Galaxy S9, LG G7 ThinQ, Samsung Galaxy Note 8, OnePlus 6 a spomínaný iPhone X. 3D model hlavy tak potom pomohol odhaliť, že všetky testované Androidy odomkli svoj systém, aj keď sa rozpoznávanie tváre pozeralo len na neživú a falošnú tvár. Tej však iPhone X nenaletel. Jeho 3D rozpoznávanie tváre odhalilo, že nejde o pravú tvár a kladka na uzamykacej obrazovke sa teda neodomkla ani raz.

Nenechaj si ujsť
FBI prinútila odomknúť iPhone aj cez Face ID. Vyšetrovateľ chcel získať údaje zo smartfónu

Vyskúšali sme štyri populárne smartfóny s operačným systémom Googlu a iPhone od Apple, aby sme zistili ako ľahko sa dá do nich dostať. Urobili sme to pomocou 3D modelu hlavy. Všetky Androidy sa odomkli. Apple smartfón však bol nepreniknuteľný.“ – Thomas Brewster, magazín Forbes.

Technológia odomykania tváre od Apple, známa ako Face ID, je aktuálne najlepším spôsobom pri ochrane smartfónu svojou tvárou. iPhony dokážu používateľa rozpoznať vo dne i v noci, a to pomocou špeciálnych senzorov, ktoré dokážu kopírovať jeho tvár v 3D.

V tomto smere však treba podotknúť, že obdobné vylepšenia spravili aj výrobcovia Androidov. Medzi modely s 3D rozpoznávaním tváre už patrí tiež Xiaomi Mi 8 Explorer Edition či nový Huawei Mate 20 Pro. Kvalitou spracovania tejto technológie však na vrchol patrí minuloročný iPhone X a ešte lepšie výsledky dokážu podať aj nové iPhony, za ktorými ostatné Androidy v tomto smere zaostávajú.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom