Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Naše smartfóny pomáha chrániť pred útočníkmi čoraz viac prvkov, pričom sa v posledných rokoch rozmohli aj biometrické spôsoby zabezpečenia. Snímač odtlačkov prstov je už stálou výbavou väčšiny modelov, ktorým pribúda aj rozpoznávanie tváre používateľa. Sken tváre cez Face ID bol v tomto prípade pre odomknutie iPhonu vynútený, čo môže vzbudiť vášnivé diskusie o zmene zákonov a o právach ľudí.

Moderné smartfóny disponujú hneď niekoľkými spôsobmi autorizácie používateľa, ktorý sa do systému môže prihlásiť heslom, vzorom, ale tiež odtlačkom prsta a v posledných rokoch aj svojou tvárou. Kód PIN a ďalšie numerické spôsoby zabezpečenia sú v USA chránené 5. dodatkom ústavy, podľa ktorého nikto nikomu nemusí heslo vyzradiť. U funkcií ako Face ID a Touch ID je však definícia nejasná, a to aj napriek tomu, že ich využívame už naozaj dlho.

Zastaralé zákony nechránia biometrické zabezpečenie smartfónov

Zmenu zákonov u týchto spôsobov odomykania pritom môže podporiť aj najnovší prípad, kedy vyšetrovateľ donútil vyšetrovanú osobu odomknúť svoj iPhone X tvárou. Podľa všetkého sa chcel dostať k niektorým dátam a fotografiám, ktoré by mu pomohli vo vyšetrovaní. Smartfón však dlho odomknutý neostal a po chvíli nehybného ležania na stole sa opäť zamkol. FBI však má aj iné spôsoby ako prelomiť ochranu bezpečnejších zariadení. U iPhonov ide najmä o nástroj GreyShift, ktorý je využívaný pri forenznej extrakcii dát a pomáha vyšetrovateľom dostať sa k potrebným informáciám. Apple však agentom stále sťažuje odomykanie svojich smartfónov.

Nenechaj si ujsť
Expertom z FBI sa nepáči zabezpečenie iPhonov, ktoré im sťažuje robotu. Vývojárom poriadne naložili

Operačný systém iOS bol navrhnutý, aby sa po 48 hodinách nepoužívania aktivovala ochrana heslom, čím by si už vyšetrovatelia od zadržanej osoby PIN kód nevynútili. Rovnako je potrebné zadať PIN kód iPhonov pri pripájaní k počítaču a po nesprávnych pokusoch o ich odomknutie tvárou alebo odtlačkom prsta. Aktuálne zákony aj v Spojených štátoch však jednoznačne neurčujú ako by mali byť biometrické spôsoby odomykania chránené, no to sa môže neskôr zmeniť. Búrlivé debaty vyvolal aj starší prípad, kedy bol na odomknutie iPhonu použitý odtlačok prsta jeho mŕtveho majiteľa. V tomto prípade sa skôr už jednalo o neetický prístup k dátam.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú