Už nebudeš chcieť iný. Testovali sme notebook budúcnosti a posadil nás na zadok
+ vynikajúci 120 Hz 3K displej
+ minimálna hmotnosť a výborná prenosnosť
+ špičkové reproduktory
+ výdrž na jedno nabitie (8+ hod)
+ dotykový displej, obrovský touchpad
+ 32 GB RAM a až 2 TB SSD
- chýba magnet alebo slot pre pero
- vysoká cena
- len 3 USB porty (2x USB-C, 1x USB-A)
- niektoré AI funkcie vo Windows zatiaľ chýbajú
- zahrievanie hliníkového tela pri záťaži
AI dnes hýbe svetom. Nástroje umelej inteligencie sa začali ako prvé objavovať v podobe webových aplikácií a postupne čoraz viac prenikajú aj do najznámejšieho softvéru, našich smartfónov aj počítačov.
Tu však prichádza malý háčik: keď cez webovú stránku zadáš pokyn pre ChatGPT alebo Mindjourney, o všetky výpočty sa postarajú supervýkonné servery na druhom konci sveta.
Ak má AI pracovať lokálne na tvojom zariadení, alebo dokonca úplne bez pripojenia k internetu, potrebuješ na to poriadne výkonný hardvér – pri desktopových PC najmä niektorú z najnovších nadupaných grafických kariet.
Notebooky si však hrubé a poriadne hrejúce GPU nemôžu dovoliť, pretože musia byť úsporné a stále elegantne tenké. V notebookoch sa preto začínajú objavovať čipsety doplnené špeciálnym neuroprocesorom a enginom pre efektívnu prácu s AI. Zďaleka ich však nemá každé nové zariadenie. Aktuálne preto platí, že pokiaľ chceš na notebooku využívať najnovšie AI nástroje prichádzajúce do Windowsu 11, potrebuješ prenosný počítač novej generácie označený ako Copilot+PC. Presne také notebooky ti ponúkne napríklad ASUS.
Notebook pripravený pre svet umelej inteligencie
ASUS sa do tohto segmentu pustil naozaj naplno. Nedávno sme testovali ASUS Vivobook S 15, ktorý úplne zamával x68 architektúre a vsadil na ARM procesor Qualcomm Snapdragon X Elite. Pokiaľ sa však do podobných experimentov ešte púšťať nechceš, vyšší rad Zenbook, určený pre tých najväčších profíkov, vsádza na istotu a “klasický” processor od AMD – samozrejme, už s prípravou pre AI.
Nami testovaný ASUS Zenbook S 16 bol nakomnfigurovaný s procesorom AMD Ryzen AI 9 (HX 370) a grafikou AMD Radeon 890. To všetko dopĺňalo 32 GB RAM, luxusné 2 TB SSD a dokonca aj dotykový displej takže je jasné, že išlo o notebook pre skutočných profíkov.
Samozrejme, rátať musíš aj s príslušne nastavenou cenovkou. Vyššie zmienený kúsok si v priebehu augusta budeš môcť kúpiť za 2 399 eur. Stovku z tejto sumy (2 299 eur) ušetríš v prípade, že ti bude stačiť 1 TB úložisko.
Pracant do kancelárie, odolný mimo nej
Séria Zenbook je už od roku 2011 synonymom skutočnej prenosnosti. Tá v prípade Zenbooku S16 zostáva zachovaná vďaka hmotnosti na úrovni len 1,5 kg a to aj napriek tomu, že ide o 16-palcový stroj s nádherným 120 Hz 3K OLED displejom.
Zásadný príspevok k takto nízkej hodnote predstavuje najmä pevné hliníkové telo a zaujímavý kryt displeja z materiálu, ktorý výrobca označuje ako Ceraluminium. Skutočne by malo ísť o hliník s primiešanou keramikou, dokonca aj s textúrou klasických dlaždíc. Ako iste vieš, keramika je extrémne pevná a odolná voči poškriabaniu. Ostáva len dúfať, že vďaka hliníku zas nepraskne pri náhodných pádoch a nárazoch a táto časť by mala byť v bezpečí podobne, ako samotný displej v taške či ruksaku. Vďaka tenkému veku môže byť počítač hrubý len 1,1 centrimetra.
Ústupky v konektorovej výbave pritom nie sú nijak zásadné. K dispozícii budeš mať štandardné HDMI, vstup na mikrofón, dvojicu USB-C portov (cez ktoré môžeš nabíjať alebo sa pripojiť k monitoru) a napravo dokonca aj klasické USB-A a čítačku veľkých SD kariet.
Viem si predstaviť, že profesionálny fotograf či tvorca videí Zenbook S 16 použije priamo v teréne na editáciu svojich záberov.
Nie je to samozrejmosť, ako som otestoval aj ja – potrebuješ, aby bol počítač dostatočne ľahký pre prácu na kolenách ak nemáš k dispozícii stôl, nesmie ťa hriať, ani keď teplomer vonku počas leta dosahuje 30 °C a ideálne by si vonku mal niečo vidieť aj na displeji. Ja som na slnku zvládol editovať aj tento text, hoci musíš počítať s tým, že na krycom skle uvidíť množstvo malých bodov. Ide o typickú textúru OLED panelu. V bežných podmienkach a vo vnútri ale nejde o žiadny problém.
AI vo Windowse aj tvojich najobľúbenejších aplikáciách
Možno najzaujímavejšou funkciou Windowsu 11 v nových Copilot+ PC by mal byť Recall, ktorý bude v pravidelných intervaloch robiť odtlačok toho, čo na počítači robíš, aby si v takejto histórii následne mohol kedykoľvek vyhľadávať. Ľahko tak nájdeš napríklad e-mail alebo webovú stránku, na ktorej si čosi čítal minulý týždeň. Systém bude priebežne ukladať tvoju prácu a pomocou AI v súboroch a aplikáciách vyhľadávať aj fulltextovo.
Pamätaj, že Recall bude natívne bežať priamo na tvojom Zenbooku, čo zabezpečí, že sa k tvojim citlivým údajom nedostane nikto nepovolaný a ochrániš si súkromie. Vďaka komplexnosti a revolučnosti tejto funkcie ju však Microsoft zatiaľ odložil a dostupná ešte nie je.
Už teraz však môžeš používať napríklad živý preklad videohovorov a videí zo 44 jazykov vrátane češtiny a slovenčiny do angličtiny. Aktuvuješ ju cez rýchle prepínače v spodnej lište a preklad sa potom začne zobrazovať ako titulky v hornej časti obrazovky, prípadne si ich môžeš kamkoľvek posunúť podľa potreby. Určite sa však môžeme tešiť aj na moment, kedy pribudne aj schopnosť cudzie jazyky prekladať opačne, teda napríklad z angličtiny do slovenčiny. Časť ľudí si tak dramaticky rozšíri objemy informácií zozbieraných na firemných meetingoch.
Fungujú už aj AI pomocníci priamo v aplikáciách od Microsoftu, ale aj tretích stán ako je napríklad Adobe. V dobre známej aplikácii MS Paint ti funkcia Cocreator pomôže nakresliť čo chceš, na základe tých správnych promptov. Image Creator je zas priamo prepojený s DALL·E.
Ide však o profesionálny stroj, takže so Zenbookom S 16 bude jeho majiteľ používať skôr softvér ako je Adobe Photoshop. Tu ti AI pomôže oddeliť napríklad objekt od jeho pozadia.
Microsoft tiež ponúka vlastný AI videoeditor Clipchamp, ktorýu zvládne základný edit videí aj s fotografiami a vkladanie titulkov. Výsledný obraz môže byť vo formáte 16:9 aj 9:16, takže s ním vytvoríš obsah pre YouTube aj instagramové a tiktokové reels.
Makač s výbavou, ktorú inde nenájdeš
Pri práci som oceňoval naozaj perfektnú klávesnicu, pri ktorej mi zdvih jednotlivých kláves príde vyladený ešte lepšie, než na sérii Vivobook. Od 16-palcového notebooku by som možno požadoval aj numerickú klávesnicu, no štatistiky jasne ukazujú, že používatelia ako ja patria k čoraz menšej skupine a nachádzajú sa takmer výhradne v Európe.
Klávesnicu dopĺňa aj tlačidlo Copilot otvárajúci okamžitý chat s AI poháňanou ChatGPT a samozrejme, aj séria funkčných kláves, s pomocou ktorých dokážeš napríklad rýchlo deaktivovať kameru alebo mikrofón. Stav OFF pri nich navyše signalizuje aj sympatická dióda v každom z oboch tlačidiel. F4 zas ovláda typické biele podsvietenie a ďalšie dve dvojice reguláciu hlasitosti a intenzitu podsvietenia displeja.
Do nich však už nemusíš ťukať. Naozaj obrovský, podľa výrobcu až o 40 % zväčšený touchpad totiž pod svoje krídla preberá aj tieto povinnosti – posúvaním prsta po pravom okraji nahod a nadol pridávaš alebo uberáš jas, na ľavej to isté reguluje zvuk. Pohyb doľava a doprava pri hornej strane zas dokáže pretáčať videá, pokojne aj na YouTube.
Mimochodom, sledovanie videí a filmov… Asus do Zenbooku S 16 natlačil až šesť reproduktorov, ktoré vyladila slávna spoločnosť harman/kardon a s ich maximálnou hlasitosťou aj kvalitou reprodukcie budeš naozaj spokojný. Časť z nich priznáva efektná hliníková mriežka and klávesnicou a mieria priamo na používateľa, druhá smeruje nadol.
Samostatný odstavec si zaslúži aj dotykový displej. Displej počítača síce nemôžeš otvoriť do žiadnych šialených uhlov alebo si z neho dokonca urobiť tablet, dotyky ti však výrazne uľahčia napríklad čítanie článkov alebo scrolovanie vo wordovskom dokumente. Extrémne návykové je aj posúvanie podkladov v Google Maps priamo v Chrome či zväčšovanie obrazu dvojicov prstov, ako to poznáš zo smarfónov pri práci s fotografiami.
Na kreslenie poznámok už zrejme budeš potrebovať špeciálne dotykové pero Asus Pen 2.0, ktorý by podľa dostupných informácií malo byť súčasťou balenia. Inak stojí niečo vyše 55 eur. Podporuje 4 096 stupňov prítlaku pre presné tieňovanie a reguláciu hrúbky čiar. Nabíja sa cez USB-C konektor, ktorý sa objaví po vytiahnutí hornej časti.
Keďže bežné činnosti Zenbook S 16 zvláda akoby nič, zabudované ventilátory sa ti ozvú až pri naozajstnej záťaži – renderovaní videa alebo gamingu. Ja som otestoval staršiu Forzu Horizon 4. Na maximálnych ULTRA detailoch pri Full HD rozlíšení sa bez problémov priblížiš k 53 FPS. Hliníkové telo však pri záťaži naozaj dosť hreje a teplota CPU podľa softvéru MyASUS stúpla nad 90 °C, pri ktorých už systém začal obmedzovať jeho výkon. Pre korektnosť však musím priznať, že v strede leta som mal v byte viac než 27 °C, takže počítač nemal ideálne podmienky.
S dostatkom energie, ktorú doplníš behom pár minút
Zenbook S 16 využíva príjemne malý nabíjací adapter, ktorý namiesto špeciálnych konektorov pripájaš pohodlne do ľubovoľného z USB-C portov. Priznám sa však, že mi slúžil len na otestovanie maximálnej rýchlosti nabíjania. Z 0 na 60 %, to trvalo rovných 50 minút.
Počas dvojtýždňového testovania som ho v praxi vôbec nepotreboval. Doma som totiž nabíjal s pomocou externého monitora podporujúceho standard USB-PD (Power Delivery) a na cestách či v kancelárii využíval ohromnú výdrž batérie.
Od rána som po 4 hodinách práce, zahŕňajúcej hodinový videohovor, aktívne vyhľadávanie informácií na internete, komunikáciu s kolegami cez Slack a písanie textu do onlinového Gdocs dokumentu v počítači stale mal rovných 50 % energie – hoci som v aplikácii MyAsus (otvoríš ju aj tlačidlom F12) využíval štandardné nastavenie ventilátora a energetického manažmentu PC. S ním sa teda bez problémov dostaneš na cca 8 hodín výdrže bez prestávky na obed či kávu. Ak vo Windowse cez rýchle prepínače aktivuješ úsporný režim, podľa mojich skúseností výdrž narastie na 11 až 12 hodín.
Pre koho vlastne je?
Počítač za cenu vysoko cez 2 000 eur rozhodne nie je pre každého. Na druhej strane, pre cieľovku pravdepodobne pôjde o pracovný nástroj, ktorý si na seba za pár mesiacov zarobí. Ak teda hľadáš mimoriadne výkonný 16-palcový notebook s poriadne dlhou výdržou a dotykovým displejom, Zenbook S 16 pre teba bude to pravé. Zároveň budeš pripravený na čoraz rýchlejšie ak akcelerujúci svet umelej inteligencie.
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
9/10
Teraz čítajú
Najväčšia bitka v histórii TV. Nový Pán prsteňov ukáže vec, ktorá množstvo ľudí naštve
Slovákom začali vydávať nové biometrické pasy. Majú najnovší čip a „národný” dizajn (+FOTO)
Vedci neverili vlastným očiam. Mars stratil jeden zo svojich mesiacov (+čo sa s ním stalo)
Ide ako teplé rožky. Tento ultralacný elektromobil sa stal najpredávanejším autom
Slováci sa majú na čo tešiť. Obľúbená služba odhalila, že pridá špičkové filmy a seriály (PREHĽAD)
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Pochová elektromobily aj spaľováky. Nový motor váži len 32 kg a má astronomický výkon
- Najlepšie sci-fi našej generácie sa vracia do kín. Slováci si ho pozrú len na jednom mieste
- Potupa neutícha: Odhalili, čo poháňa ruské kamikadze drony
- Takéto hodinky si ešte nevidel. Samsung aj Apple práve dostali ťažkú konkurenciu s ohromnou výdržou
- Má hviezdne obsadenie a unikátny príbeh. Nové epické sci-fi dostalo prvý trailer
-
- Pochová elektromobily aj spaľováky. Nový motor váži len 32 kg a má astronomický výkon
- Najlepšie sci-fi našej generácie sa vracia do kín. Slováci si ho pozrú len na jednom mieste
- Potupa neutícha: Odhalili, čo poháňa ruské kamikadze drony
- Takéto hodinky si ešte nevidel. Samsung aj Apple práve dostali ťažkú konkurenciu s ohromnou výdržou
- Má hviezdne obsadenie a unikátny príbeh. Nové epické sci-fi dostalo prvý trailer
-
- Dostal pokutu 100 000 €. Toto za žiadnu cenu nerob za volantom
- Pochová elektromobily aj spaľováky. Nový motor váži len 32 kg a má astronomický výkon
- Potupa neutícha: Odhalili, čo poháňa ruské kamikadze drony
- Toto NASA nikdy nedokázala. SpaceX práve prepísal históriu ľudstva vo vesmíre, teraz mieri na Mars
- Rusko zradil dlhoročný spojenec. Ukrajine začal posielať obrovské množstvo zbraní
Ukrajina obmedzila populárnu ruskú aplikáciu. Má na to významný dôvod
Prichádza obrovské vylepšenie. Unikol dátum, kedy vyjde nový Android 15 (+detaily)
Posledný klinec do rakvy STVR. Zobrali jeden z posledných dôvodov, prečo ju Slováci pozerali
Nový iPhone 16 sa už predáva aj na Slovensku. Toľkoto za neho pýtajú operátori
Aktuálne: Brazília opäť zablokovala sociálnu sieť X. Toto je dôvod
Copyright© 2024 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené