Tesla sa rúti do záhuby. Prišla o šialených 800 miliárd, takto reagoval Elon Musk
Pondelkový výpredaj akcií Tesly na Wall Street nabral dramatické rozmery, keď sa ich hodnota prepadla o 15 %. Pre výrobcu elektrických vozidiel to bol najhorší deň na trhu od septembra 2020. Akcie Tesly tak nadviazali na sedemtýždňový pokles, čo je najdlhšia séria strát od vstupu spoločnosti na burzu Nasdaq v roku 2010, informuje CNBC.
Dostaň Fontech do svojich Google odporúčaní
Pridať ako preferovaný zdroj Fontech, odkaz sa otvorí v novom oknePrepad ceny akcií je súčasťou širšieho poklesu. Index Nasdaq v pondelok klesol takmer o 4 %, čo predstavuje jeho najväčší denný pokles od roku 2022. Od svojho vrcholu 17. decembra, keď akcie Tesly dosiahli 479,86 dolára, stratili viac ako polovicu svojej hodnoty, čím z trhu zmizlo vyše 800 miliárd dolárov z trhovej kapitalizácie spoločnosti.
Musk balansuje medzi Teslou a Trumpovou administratívou
Po zatvorení burzy sa Elon Musk objavil v rozhovore pre Fox Business, kde reagoval na otázku, ako zvláda riadenie svojich firiem popri svojej úlohe v administratíve Donalda Trumpa. „S veľkými ťažkosťami,“ odpovedal stručne. Musk v súčasnosti vedie takzvané Ministerstvo vládnej efektivity, ktorého cieľom je dramaticky znížiť počet zamestnancov federálnej vlády, štátne výdavky a jej celkovú kapacitu.
Okrem problémov s Teslou sa Musk v pondelok musel zaoberať aj výpadkami na svojej sociálnej sieti X, ktorá zaznamenala viaceré poruchy počas dňa. Zároveň jeho spoločnosť SpaceX čelí vyšetrovaniu po dvoch po sebe idúcich explóziách pri testovacích letoch rakety Starship.
Musk počas rozhovoru tiež uviedol, že plánuje zostať v Trumpovej administratíve ešte minimálne jeden rok. Po odvysielaní rozhovoru zverejnil na X odkaz: „Dlhodobo to bude v poriadku,“ čím pravdepodobne reagoval na dramatický pokles hodnoty akcií Tesly.

Tarify, vandalizmus a klesajúca popularita značky
Pokles akcií Tesly bol podľa analytikov čiastočne spôsobený neistotou okolo plánovaných obchodných taríf zo strany Trumpovej administratívy. Kanada a Mexiko sú kľúčovými trhmi pre automobilových dodávateľov, a akékoľvek obchodné bariéry by mohli ovplyvniť výrobu a zvýšiť ceny vozidiel.
Značka Tesla zároveň čelí narastajúcemu odporu verejnosti, pričom Muskov politický aktivizmus a kontroverzné vyjadrenia na sociálnych sieťach odrádzajú zákazníkov. Musk napríklad opakovane kritizoval sudcov, ktorí rozhodovali proti jeho záujmom, a na X šíril proruské dezinformácie o ukrajinskom prezidentovi Volodymyrovi Zelenskom.
V dôsledku týchto faktorov sa Tesla stala terčom protestov a vandalizmu po celých Spojených štátoch. Polícia v meste Loveland, Colorado, potvrdila CNBC, že len v marci zaznamenali niekoľko pokusov o podpaľačstvo a vandalizmus na miestnej predajni a servisnom centre Tesly. Analytik Ben Kallo zo spoločnosti Baird upozornil, že tieto incidenty môžu negatívne ovplyvniť dopyt. „Ak majú ľudia obavy, že ich auto môže byť poškriabané alebo podpálené, aj priaznivci Muska môžu dvakrát premýšľať, či si Teslu kúpia,“ povedal pre CNBC.

Predaje Tesly klesajú, konkurencia rastie
Analytici Bank of America v pondelkovej správe uviedli, že predaj nových vozidiel Tesly v Európe sa v januári prepadol o približne 50 % v porovnaní s minulým rokom. Časť zákazníkov údajne čaká na novú verziu Modelu Y, ktorý je stále najpredávanejším batériovým elektrickým vozidlom na svete.
Napriek poklesu predajov Tesly globálny dopyt po elektrických vozidlách rastie. Celosvetový predaj plne elektrických a plug-in hybridných áut sa v januári medziročne zvýšil o 21 %, pričom hlavným motorom rastu bola Európa. Tesla však čelí narastajúcej konkurencii zo strany čínskych výrobcov, ako je Geely, ktorého model Geome v januári prekonal v predaji Model 3.
Výhľad Tesly zostáva neistý a za hmlou. Kým Musk verí v dlhodobý úspech, investori sa obávajú rastúcej neistoty okolo politických rozhodnutí, imidžu značky a konkurencie. V nasledujúcich mesiacoch bude kľúčové, ako Tesla zvládne tieto výzvy a či sa jej podarí stabilizovať predaje aj cenu akcií.
Dostaň Fontech do svojich Google odporúčaní
Pridať ako preferovaný zdroj Fontech, odkaz sa otvorí v novom okneČítajte viac z kategórie: Elektromobilita
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú

Vodič Tesly dostal pokutu za rýchlosť. Odmietol ju bizarným argumentom

Čínske autá útočia na svoju najväčšiu slabinu. Toto má byť riešenie, ako si získať Slovákov

Lucid nechtiac ukázal svoj najdôležitejší elektromobil. Dostupné SUV odhalilo aj svoju cenu

BYD chystá batériu, ktorá zmení elektromobily. Prvé kusy dorazia rekordne rýchlo, vieme kedy

Slávna čínska automobilka a bojuje o zákazníkov. Predaje chce zvýšiť rapídnym znižovaním ceny
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP

Po 10 rokoch končia s varením piva: Bratia predávajú obľúbený pivovar a reštaurácie na Bazoši
PREMIUMLovestream už nie je len o hudbe. Prináša zóny, kde si oddýchneš, doplníš energiu a na chvíľu „vypneš“

Jedna z najväčších slovenských bánk dnes mala problémy. Výpadok zasiahol platby a ďalšie služby

ŠÚKL varuje pred známymi liekmi. Môžu zvyšovať riziko zriedkavého nádoru, užívajú ich tisíce Sloveniek
PREMIUMOdložil som si 70 % mzdy a investoval 1 900 eur. Experiment ukázal, čo návody na bohatstvo nespomínajú
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Veľká zmena pre elektrokolobežkárov. Tieto modely už nebudú môcť na cesty, hrozí pokuta 300 eur
- Čínske autá útočia na svoju najväčšiu slabinu. Toto má byť riešenie, ako si získať Slovákov
- 21 000 rezervácií za 20 hodín. Nový čínsky elektromobil vyvolal ošiaľ, ľudia mu nevedia odolať
- BYD chystá batériu, ktorá zmení elektromobily. Prvé kusy dorazia rekordne rýchlo, vieme kedy
- Slovensko sa stáva elektromobilovou veľmocou. Pomáha nám gigant, ktorého sa EÚ snaží zastaviť
-
- Veľká zmena pre elektrokolobežkárov. Tieto modely už nebudú môcť na cesty, hrozí pokuta 300 eur
- Čínske autá útočia na svoju najväčšiu slabinu. Toto má byť riešenie, ako si získať Slovákov
- Slovensko sa stáva elektromobilovou veľmocou. Pomáha nám gigant, ktorého sa EÚ snaží zastaviť
- Čína úplne ovládla autopriemysel. Tri známe značky porazili slávne svetové mená
- Ľudia ich už nechcú. Európsky štát posiela spaľováky do zabudnutia a prepísuje historický rekord
-
- Ďalšia nemecká automobilka je v kríze. Tržby prudko klesli, zruší tisícky pracovných pozícií
- Veľká zmena pre elektrokolobežkárov. Tieto modely už nebudú môcť na cesty, hrozí pokuta 300 eur
- Úplne skoncovali so spaľovákmi. Automobilka Stellantisu predáva zaujímavý elektromobil
- Po krachu ju všetci odpisovali. Slávna značka sa vracia s elektrickým strojom, ktorý vyzerá ako motorka
- Od 1. augusta platia tvrdšie pravidlá PZP. Slovákom hrozí pokuta až 900 eur aj vyradenie z evidencie
Ojazdené autá na Slovensku citeľne zdraželi. Priemerná cena stúpla, mení sa aj ponuka
Umelá inteligencia produkuje sofistikovaný podvod. Odborníci varujú pred novou vlnou
Zelená domácnostiam pokračuje, no podmienky stále chýbajú. SIEA prezradila, čo sa zmení
Extrémne sucho zasahuje už 38 % Slovenska. SHMÚ varuje pred kriticky vyschnutou pôdou
Na D1 pribudli nové ultrarýchle nabíjačky. Elektromobily sa nabijú solídným výkonom
USA spúšťajú globálnu alianciu pre 6G. Chcú získať náskok pred úhlavným rivalom
Klimatická zmena ohrozuje cesty, železnice aj letiská. Európa na nové extrémy nie je pripravená
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP

Po 10 rokoch končia s varením piva: Bratia predávajú obľúbený pivovar a reštaurácie na Bazoši
PREMIUMLovestream už nie je len o hudbe. Prináša zóny, kde si oddýchneš, doplníš energiu a na chvíľu „vypneš“

Jedna z najväčších slovenských bánk dnes mala problémy. Výpadok zasiahol platby a ďalšie služby

ŠÚKL varuje pred známymi liekmi. Môžu zvyšovať riziko zriedkavého nádoru, užívajú ich tisíce Sloveniek
PREMIUM
