Hovorí sa, že kúpa nového vozidla je ekonomickou samovraždou, nakoľko jeho cena drasticky klesá už v momente, kedy opustí predajňu. O tom, aká veľká je táto strata rozhoduje veľa faktorov, no ako informuje portál Electrek, Tesla Model S si oproti priemernému benzínovému autu drží svoju výrazne vyššie. Ešte väčší rozdiel je však v porovnaní s inými elektrickými vozidlami. 

Pre niekoho je kúpa nového vozidla nutnosťou, iný zas nad tým ani nepremýšľa a radšej si vyberie z ponuky ojazdených vozidiel, prípadne predvádzacích priamo od predajcu. Dôvodom pritom nemusí byť nedostatok financií. Nie každý sa totiž dokáže zmieriť s tým, že aj nové vozidlo, s 0 najazdenými kilometrami výrazne padá na cene už len výjazdom zo showroomu.

Najviac si cenu drží Tesla

Vychádza to z porovnania webu iSeeCars, kde sa redaktori pozreli na to, ako veľmi strácajú jednotlivé vozidla na cene. Podobné štúdie tu boli už aj v minulosti, kedy sa ukázalo, že elektrické vozidlá klesajú na cene oveľa rýchlejšie, než je tomu v prípade benzínových vozidiel. Podľa novej štúdie je priemerná strata hodnoty elektrických vozidiel na úrovni 56,6 %, pričom v prípade benzínových vozidiel je to „len“ 38,2 %.

Jedná sa o porovnanie za obdobie troch rokov. Za tak vysoké percento u elektrických vozidiel môže hlavne fakt, že sú v USA dotované až do výšky 10 000 dolárov, čím sa o túto sumu automaticky znehodnocuje jeho pôvodná cena.

Electrek/iSeeCars

Výnimkou medzi elektromobilmi tvorí len Tesla Model S, ktorá je na trhu spomedzi portfólia automobilky najdlhšie a tak pre túto štúdiu môže poskytnúť najlepšie údaje. V jej prípade je po troch rokoch strata na cene len na úrovni 17,1 %, čo je viac než dobrý výsledok, ktorý sa výrazne odlišuje nie len od benzínových áut, ale aj do priemeru tých elektrických.

Vozidlá Tesla majú najmenšiu amortizáciu
Tesla

Dôvodom pritom môže byť stále aktuálnosť tohto modelu, veľmi dobré parametre po všetkých stránkach a hlavne príkladná starostlivosť od automobilky, ktorá neustále prináša do vozidla nové a nové aktualizácie. Vďaka nim sa Tesla môžu pochváliť, že jej vozidla sú s rastúcim vekom čoraz lepšie, minimálne po softvérovej stránke.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom