Minulý týždeň Tesla oznámila, že nové plne elektrické SUV Model Y mieri do výroby. Oficiálny rating agentúry EPA najnovšie uvádza dojazd tohto vozidla na úrovni viac ako 500 km, čo z neho robí najefektívnejšie elektrické SUV doteraz.

Ako informuje portál Electrek, len pred týždňom Tesla potvrdila začiatok výroby Modelu Y. Prvé automobily by tak k majiteľom mali prichádzať už v marci tohto roka. Zároveň automobilka oznámila, že sa jej podarilo zvýšiť energetickú účinnosť novinky.

„Vďaka pokračujúcemu technickému pokroku pohonu všetkých kolies Modelu Y (AWD) sme dokázali zvýšiť svoj maximálny dojazd ratingu EPA na 315 míľ (~ 506 km) v porovnaní s naším doterajším odhadom na úrovni 280 míľ (~450 km). To rozširuje vedúcu pozíciu Modelu Y ako energeticky najúčinnejšieho elektrického SUV na svete,“ uviedla spoločnosť vo svojom zhrnutí za posledný štvrťrok 2019.

Najnovšie oficiálne výsledky agentúry EPA tak túto skutočnosť potvrdzujú. Zdá sa, že inžinieri Tesly skutočne dramaticky zvýšili efektivitu vozidla. Dokazuje to aj graf, ktorý porovnáva SUV Model Y s ostatnou konkurenciou v podobe Jaguara i-Pace, Mercedesu EQC, Fordu Mach E AWD a Audi e-Tron. Z hľadiska energetickej účinnosti vo vyjadrení počtu míľ na kWh vedie z veľkým náskokom práve Tesla Model Y.

Konkurencia zaostáva

Ak by sme výsledky agentúry EPA porovnali s inými vozidlami, ktoré poznáme napríklad aj na našom trhu, Model Y len skutočne ťažko hľadá v dojazde konkurenta. Porovnanie zahrnulo okrem Modelu Y aj vozidlá ako Hyundai Ioniq, Volkswagen e-Golf či plne elektrickú Kiu e-Soul.

Zobraziť celú galériu (2)
Screenshot/fueleconomy.gov

V porovnaní uvedenom vyššie môžeme vidieť, že žiaden z uvedených konkurentov sa na Model Y nechytá. Najhoršie z hľadiska dojazdu dopadol e-Golf, ktorý poskytne takmer len takmer 200 km dojazd. Nasleduje Hyundai Ioniq s približne 270 km dojazdom a Kia e-Soul s dojazdom takmer 390 km.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom