Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Elektromobily, čistá energia a alternatívne zdroje sú horúcimi témami dneška, ktoré sa môžu zdať ako svetlá budúcnosť pre našu Zem. Rozmach elektrických automobilov v posledných rokoch je zreteľný, pričom medzi najväčších inovátorov v tomto priemysle patrí Tesla. Model S spoločnosti Elona Muska má aj napriek elektrickému pohonu výrazný vplyv na životné prostredie, ktoré je čoraz viac znečistené. 

Po prečítaní nadpisu si si možno pomyslel, že ide o nejaký nezmysel. Tesla Model S však skutočne nepriaznivo vplýva na naše životné prostredie produkciou emisií, avšak nepriamou cestou počas výroby. Výskumníci z Massachusettského technologického inštitútu (MIT) sa pustili do testov, v ktorých porovnávali 3 automobily. Mimo Modelu S si vo výskume zobrali na mušku aj nové BMW 750 xDrive a rozmerovo malé Mitshubishi Mirage. U všetkých troch modelov skúmali emisie, ktoré sa kvôli nim dostanú do ovzdušia.

Model S nie je až tak ekologický

Z logického hľadiska by Model S mal produkovať nulové emisie, keďže jeho pohonným ústrojenstvom je elektromotor napájaný akumulátormi. Test MIT však nebral do úvahy škodlivý vplyv týchto áut počas ich jazdy na cestách, ale počas výrobného a životného cyklu. Zaznamenané údaje vedci prepočítavali na 1 prejdený kilometer. Vo výsledkoch najhoršie dopadlo BWM 750 xDrive, ktoré len nepriamym spôsobom vyprodukuje až 385 g CO2 na 1 km. Prekvapivo sa na druhom mieste neumiestnilo malé Mitshubishi so 192 g CO2/km, ale „ekologická“ Tesla Model S s 226 g emisií na 1 km. Všetko tkvie vo výrobnom procese celého automobilu a jeho jednotlivých komponentoch.

Nenechaj si ujsť
Tesla zaznamenala najväčšiu stratu v histórii. Výrazne znižuje výrobu najlepších elektromobilov

Výroba každého produktu, vrátane elektromobilu, stojí nielen čas, ale najmä energie, ktoré sú aktuálne stále vyrábané nie príliš ekologickým spôsobom. V USA je elektrická energia momentálne z veľkej časti vyrábaná najmä v tepelných elektrárňach, ktoré sú zásobované uhlím. Práve kvôli tomuto zdroju sa do ovzdušia vypúšťa ohromné množstvo oxidu uhličitého, ktoré situáciu s klimatickými zmenami rozhodne nezlepšuje. Elektromotor Tesly Model S navyše musí byť napájaný akumulátormi, ktoré sú kvôli hmotnosti vozidla a jeho rozmerom taktiež poriadne veľké.

Výroba akumulátorov si pýta svoju daň

K výrobe tohto zdroja energie sú však potrebné ďalšie látky, ktorých ťažba či výroba opäť negatívne vplýva na prírodu vôkol nás. Mimo lítia sa v akumulátoroch Modelu S nachádza aj kobalt, ktorý sa do výroby dodáva vo forme prášku. Počas produkcie tohto materiálu sa využíva proces redukcie oxidu kobaltnato-kobaltitého oxidom uhoľnatým, pričom je vedľajším produktom aj škodlivý oxid uhličitý.

Ceny kobaltu navyše prudko rastú a odhaduje sa, že jeho svetové zásoby budú takmer vyčerpané už do konca tohto storočia. Tesla Model S je tak napriek ekologickému pohonu nepriamym producentom emisií, ktoré škodia nielen prírode, ale aj nám ľuďom. Pri prepočte 226 g CO2/km na spotrebované palivo zistili výskumníci z MIT, že Tesla Model S na 100 km „zožerie“ až 9,5 l benzínu. Vzhľadom na hmotnosť a mohutnosť tohto elektromobilu však ide o celkom reálnu hodnotu, teda pokiaľ by ho miesto elektromotora poháňal spaľovací motor.

 

Ani takto na pohľad neškodný Model S nie je teda úplne bez viny. Počas jazdy na cestách síce nevyprodukuje žiadne škodlivé emisie, no to sa už nedá povedať o procese výroby a spôsobe získavania elektriny pre akumulátory. Vzhľadom na to, že sa elektromobily stále vo svete poriadne nepresadili, je tak stále realitou, že veľkú časť CO2 budú do ovzdušia vypúšťať spaľovacie motory automobilov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú