Do automobilov na elektrický pohon sa vkladajú veľké nádeje do budúcnosti. Najčastejšie diskutovanou otázkou je však výdrž týchto vozidiel na jedno nabitie. Nový rekord v dojazde produkčného elektromobilu teraz stanovili dvaja fanúšikovia na  vozidle Tesla Model 3. A výkon je to skutočne úctyhodný.

Dvom fanúšikom elektromobilov Tesly z amerického Denveru, Erikovi Straitovi a Seanovi Mitchelovi, sa podarilo dosiahnuť nový rekord v dojazde komerčného elektromobilu. Ich súčasný výkon na Tesle Model 3 má hodnotu približne 975,5 km, ktorým tak prekonali doterajšie maximum Tesly Model S o takmer 74 kilometrov. Informuje portál Electrek.

Aby však dosiahli nový rekord museli sa na jazdu poriadne pripraviť. Takýto maximálny dojazd by totiž nebolo možné dosiahnuť  v bežnej prevádzke, dvaja fanúšikovia tak pre úspech využili špeciálnu techniku jazdy. Rekord stanovili na uzatvorenej ceste s dĺžkou približne 1,6 kilometra a s úplne minimálnym stúpaním, po ktorej sa pohybovali pri efektívnej rýchlosti 32 až 45 km/h. Tiež počas jazdy vypli všetky „nepotrebné“ funkcie, ktoré by vyčerpávali batérie. Počas celého pokusu o rekord tak v aute napríklad nepoužívali klimatizáciu.

Takéto kroky so sebou priniesli aj poriadne drsné podmienky. Celá rekordná jazda totiž trvala až 32 hodín a v najväčšom teple dosiahla teplota vo vnútri auta približne 42 stupňov Celzia. Ich výkon dokonca streamovali v štyroch, takmer 8 hodinových videách na YouTube.

Unavená Tesla

Dvojica počas rekordnej jazdy „spálila“ približne 66 kWh energie. Model 3 vo svojej najvýkonnejšej výbave disponuje kapacitou približne 74 kWh, takže došlo aj k určitým stratám. Každopádne, zdá sa, že rekordná jazda mala na spomínaný elektromobil aj trochu nečakaná následky. Potom, čo rekordný Model 3 nechali cez noc na nabíjačke, totiž dvojica fanúšikov zistila, že nabíjanie sa ani počas niekoľkých hodín nespustilo.

O celej situácii informoval aj jeden z účastníkov rekordu, Sean Mitchell, na svojom Twitter profile. Zatiaľ nie je jasné, čo sa presne stalo. Na vyriešení situácie spolupracuje aj Tesla a rekordný Model 3 sa už nachádza v servise. Mitchell ešte doplnil, že aj na svojom Modeli S už 3x úplne vybil batérie, avšak, vždy sa mu ich podarilo opätovne nabiť. Snáď nám teda zainteresovaní poskytnú vysvetlenie, čo sa stalo. Isté však je, že na svete je nový rekord v dojazde produkčného elektromobilu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom