Ak sa povie elektromobil, takmer každý si tento pojem spojí s automobilkou Tesla. Je to hádam to najlepšie auto, aké si človek dokáže zakúpiť, ak má vo svojom hľadáčiku kúpu niektorého z ponúkaných elektrovozidiel. 

Jedinou prekážkou je však o čosi vyššia cena, preto sa toto auto stáva značne nedostupným pre mnohých zákazníkov. To sa však malo zmeniť chystaným Modelom 3, ktorý mal začínať s cenovkou 35 000 dolárov, čím by bol oveľa cenovo prístupnejším aj pre bežných ľudí. Aj keď naň prišlo niekoľko tisíc objednávok, jeho výroba značne mešká a pravdepodobne sa ho tak skoro nedočkáme. Namiesto neho sa spoločnosť bude sústrediť na predaj drahších vozidiel, ktoré majú vykryť finančné straty, aby dokázala samotná automobilka fungovať aj naďalej.

Najväčšie výdaje v histórií

Dôvodom tohto rozhodnutia majú byť oveľa vyššie výdavky spoločnosti než v minulosti. Preto sa bude snažiť predať čo najviac drahších vozidiel a predaj Modelu 3 bude zdržovaný čo najviac to pôjde. Navyše jeho základná cena 35 000 dolárov neprináša žiadnu extra funkcionalitu a za všetko navyše si bude zákazník musieť poriadne priplatiť.

  • väčšia batéria – 9000 $
  • prémiový balík upgradeov – 5000 $
  • pohon všetkých kolies – 5000 $
  • zmena farby vozidla – 1000 $

Po spočítaní sme na sume 55 000 dolárov, a to stále bez Autopilota. To už neznie ako cenovo dostupné auto. K tomu bude k dispozícií aj verzia Performance, ktorá začína na cene 78 000 dolárov a končí na 86 000 dolároch. Príplatok za Autopilota je ďalších 3000 dolárov. Verzia Performance je dodávaná so spojlerom z uhlíkových vlákien, 20″ kolesami a zahŕňa balík väčšiny vymoženosti a väčšiu batériu, ktorá sľubuje dojazd až 500 km.

Kedy sa tak začne dodávať?

Čas dodania Modelu 3 sa neustále posúva, preto niet divu, že mnoho zákazníkov a aj samotných fanúšikov začína byť netrpezlivých. Na otázku fanúšika, kedy sa Model 3 stane realitou, odpovedal Elon Musk, že potrebujú približne 3-6 mesiacov na to, aby navýšili výrobu na 5000 kusov za týždeň. Momentálna kapacita zabezpečuje výrobu približne 2500 kusov/týždeň, takže je veľmi pravdepodobné, že tri mesiace stačiť nebudú a bude potreba viac času.

Nenechaj si ujsť!
Tesla Model X demonštruje svoju silu. Nemá problém potiahnuť 110 tonové lietadlo

Elon Musk si je zatiaľ istý, že dokáže zachrániť Teslu bez toho, aby do nej museli byť ‚‚naliaté’’ ďalšie peniaze. Analytici sú však skeptickejší a odhadujú, že do roku 2020 bude musieť Tesla získať 10 miliárd dolárov na to, aby mohla pokračovať v plnení svojich ambicióznych cieľov. Predaj drahých vozidiel ju síce môže zachrániť, no nie dlhodobo.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom