Ak sa povie elektromobil, takmer každý si tento pojem spojí s automobilkou Tesla. Je to hádam to najlepšie auto, aké si človek dokáže zakúpiť, ak má vo svojom hľadáčiku kúpu niektorého z ponúkaných elektrovozidiel. 

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Jedinou prekážkou je však o čosi vyššia cena, preto sa toto auto stáva značne nedostupným pre mnohých zákazníkov. To sa však malo zmeniť chystaným Modelom 3, ktorý mal začínať s cenovkou 35 000 dolárov, čím by bol oveľa cenovo prístupnejším aj pre bežných ľudí. Aj keď naň prišlo niekoľko tisíc objednávok, jeho výroba značne mešká a pravdepodobne sa ho tak skoro nedočkáme. Namiesto neho sa spoločnosť bude sústrediť na predaj drahších vozidiel, ktoré majú vykryť finančné straty, aby dokázala samotná automobilka fungovať aj naďalej.

Najväčšie výdaje v histórií

Dôvodom tohto rozhodnutia majú byť oveľa vyššie výdavky spoločnosti než v minulosti. Preto sa bude snažiť predať čo najviac drahších vozidiel a predaj Modelu 3 bude zdržovaný čo najviac to pôjde. Navyše jeho základná cena 35 000 dolárov neprináša žiadnu extra funkcionalitu a za všetko navyše si bude zákazník musieť poriadne priplatiť.

  • väčšia batéria – 9000 $
  • prémiový balík upgradeov – 5000 $
  • pohon všetkých kolies – 5000 $
  • zmena farby vozidla – 1000 $

Po spočítaní sme na sume 55 000 dolárov, a to stále bez Autopilota. To už neznie ako cenovo dostupné auto. K tomu bude k dispozícií aj verzia Performance, ktorá začína na cene 78 000 dolárov a končí na 86 000 dolároch. Príplatok za Autopilota je ďalších 3000 dolárov. Verzia Performance je dodávaná so spojlerom z uhlíkových vlákien, 20″ kolesami a zahŕňa balík väčšiny vymoženosti a väčšiu batériu, ktorá sľubuje dojazd až 500 km.

Kedy sa tak začne dodávať?

Čas dodania Modelu 3 sa neustále posúva, preto niet divu, že mnoho zákazníkov a aj samotných fanúšikov začína byť netrpezlivých. Na otázku fanúšika, kedy sa Model 3 stane realitou, odpovedal Elon Musk, že potrebujú približne 3-6 mesiacov na to, aby navýšili výrobu na 5000 kusov za týždeň. Momentálna kapacita zabezpečuje výrobu približne 2500 kusov/týždeň, takže je veľmi pravdepodobné, že tri mesiace stačiť nebudú a bude potreba viac času.

Nenechaj si ujsť!
Tesla Model X demonštruje svoju silu. Nemá problém potiahnuť 110 tonové lietadlo

tesla model 3

Elon Musk si je zatiaľ istý, že dokáže zachrániť Teslu bez toho, aby do nej museli byť ‚‚naliaté’’ ďalšie peniaze. Analytici sú však skeptickejší a odhadujú, že do roku 2020 bude musieť Tesla získať 10 miliárd dolárov na to, aby mohla pokračovať v plnení svojich ambicióznych cieľov. Predaj drahých vozidiel ju síce môže zachrániť, no nie dlhodobo.

O autorovi
Martin Lajčák
Volám sa Maťo a momentálne som študentom vysokej školy. Medzi moje záľuby patria nové technológie, športovanie a nepohrdnem ani dobrou knihou. Môžeš ma sledovať aj na Instagrame - @matolajcak