Aktuálna situácia so šíriacim sa koronavírusom postihuje množstvo krajín po celom svete, pričom nákaza neobchádza ani európske štáty či krajiny v zámorí. V USA sa doteraz vírusom nakazili tisíce ľudí a očakáva sa, že so stúpajúcim počtom infikovaných bude nedostatok zdravotníckych pomôcok a vybavenia.

Elon Musk však prehlásil, že Tesla je schopná zmeniť svoju výrobu. V odpovedi na Twitteri potvrdil, že Tesla môže v prípade nedostatku začať vyrábať ventilačné jednotky. Zmena však nemôže prísť ihneď. O téme informoval portál Engadget.

V Spojených štátoch sa novým koronavírusom v priebehu pár dní nakazilo vyše 9 400 ľudí a dá sa predpokladať, že toto číslo bude naďalej stúpať. Na ochorenie v štátoch v čase písania článku zomrelo 150 ľudí.

Mnohé krajiny aj v rámci Európy brali situáciu s týmto ochorením na ľahkú váhu, čo sa teraz odráža na krízovej situácii, v ktorej sa ocitá Taliansko, Španielsko či Francúzsko. Počet nakazených pribúda, čo vedie k nedostatku zdravotníckych pomôcok ako sú rúška a respirátory, ale aj dezinfekčných prostriedkov.

S nedostatkom zariadení na pľúcnu ventiláciu môže pomôcť aj Tesla

Nemocnice taktiež nemajú dostatok pľúcnych ventilácií pre tých, ktorých koronavírus zasiahol najviac. Podobnú situáciu riešia aj v Spojených štátoch, kde s Bielym domom rokovalo viacero spoločností o tom, ako by mohli v prípade potreby pomôcť. Prezident Donald Trump na nedávnom stretnutí poznamenal, že môže uplatniť nariadenie, ktoré donúti výrobcov pomáhať počas celoštátnej krízy.

Pokiaľ však dôjde aj v USA k situácii, kedy bude množstvo pacientov vyžadovať umelú pľúcnu ventiláciu, nemocnice budú mať nedostatok potrebných prístrojov. Elon Musk potvrdil, že pokiaľ bude treba, Tesla môže prejsť na výrobu týchto prístrojov. Jeden z používateľov siete následne pripomenul, že nedostatok sa prejavuje už teraz, na čo Musk odpovedal, že ventilačné jednotky nie je zložité vyrábať, no zmena výroby nemôže byť instantná.

CEO Tesly tiež podotkol, že spoločnosť vyrába sofistikované HVAC systémy a SpaceX zasa pracuje na podpore života pre svoju vesmíru loď, teda by výroba ventilačných zariadení pre nemocnice nemala byť pre firmu problém.

Práve tieto zariadenia sú nesmierne dôležité pri vírusovom ochorení ako COVID-19. Podľa správy Univerzity Johns Hopkins majú USA k dispozícii 170 000 ventilácii, z čoho je možné 160 000 poskytnúť nemocniciam a 8 900 kusov je v hmotných rezervách.

Koronavírus tu s nami môže byť vyše 1 a pol roka

Pandémia sa však zrejme tak skoro zo sveta nevytratí, čo naznačuje aj plán federálnej vlády USA, v ktorom sa hovorí, že koronavírus by sa mohol šíriť aj viac ako 18 mesiacov vo viacerých vlnách. To by viedlo k veľkým nedostatkom zásob, ktoré by zasiahli obyvateľov, ale aj zdravotnícky systém a ďalšie dôležité oblasti infraštruktúry krajín, informoval The New York Times.

Na Slovensku bolo v čase písania článku potvrdených 105 pozitívnych prípadov pacientov nakazených koronavírusom.

Celú situáciu sledujeme a o šírení koronavírusu informujeme aj v našich grafoch a interaktívnej mape.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom