Softvérový inžinier Michael Altfield navrhol zaujímavý kábel pre zariadenia so systémom Linux, ktorý ochráni používateľské dáta proti krádeži priamo počas používania. USB kábel s názvom BusKill je možné nastaviť na vykonávanie rôznych príkazov a je pomerne ľahký na výrobu, píše KnowTechie.

Špeciálny kábel na ochranu dát

Pokiaľ často používaš svoj notebook vo verejných priestoroch, pravdepodobne si mal už niekedy obavy, že ti ho niekto ukradne priamo spod nosa a jednoducho sa tak dostane k dôležitým dátam. Michael Altfield z Orlanda však navrhol špeciálny kábel pre zariadenia so systémom Linux, ktorý v prípade krádeže počas používania tvoje dáta ochráni. Nazýva sa BusKill a ide o USB kábel, ktorý je možné v prípade odpojenia od počítača nastaviť na vykonávanie rozličných príkazov.

Po odpojení spustí prednastavený príkaz

Dôležité je mať BusKill pripojený k notebooku s Linuxom na jednom konci a na opasku či karabíne na druhom. Ak dôjde ku krádeži a zlodej ti notebook vytrhne spolu s pripojeným káblom z rúk, spustia sa v počítači prednastavené príkazy. Tie môžu predstavovať niečo jednoduché, ako napríklad zamknutie či vypnutie zariadenia, ale môže ísť aj o vymazanie určitých priečinkov či dokonca úplný reset, ktorý zabráni zlodejovi získať akékoľvek citlivé údaje, píše ZDNet.

Altfield zatiaľ hotové káble BusKill nepredáva, no jeho výroba je pomerne jednoduchá a na svojej stránke dokonca ponúka pokyny pre každého, kto by oň mal záujem. Medzi základné komponenty patrí prázdny USB kľúč s príveskom, karabína na pripnutie BusKillu k opasku, magnetický adaptér a predlžovací USB kábel. Celková cena sa tak pohybuje od 20 do 45 dolárov v závislosti od konfigurácie kábla a robustnosti komponentov.

Zobraziť celú galériu (1)
BusKill môže vyzerať napríklad takto / Zdroj: Michael Altfield

Altfield tiež uvádza dve základné ukážky prednastavených programov, pričom jeden uzamkne zariadenie aktiváciou šetriča obrazovky, zatiaľ čo  druhý notebook úplne vypne. BusKill si, pochopiteľne, nenájde miesto u používateľov systému Windows či macOS a jeho využitie je tak zúžené iba na majiteľov zariadení s Linuxom. Rozhodne však ide o originálny nápad založený na pomerne jednoduchom princípe, ktorý tvoje dáta plnohodnotne ochráni.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP