Startup s názvom Designated Driver, ktorého základňa sídli v štáte Oregon, vraj prišiel s revolučným riešením ako vylepšiť autonómne vozidlá na takú úroveň, že si poradia s každou situáciou ako skutočný človek.

Zatiaľ čo veľké automobilky usilovne pracujú na systémoch autonómneho jazdenia ich vozidiel, startup Designated Driver to zobral z opačného konca. Ako informuje portál Futurism, autonómne vozidlá v súčasnosti nemajú problém s takpovediac ideálnou dopravou, čo predstavuje jazdu po nie príliš preplnených cestách za ideálneho počasia.

Problém však nastáva, ak je horšie počasie. Autonómne vozidlá majú tiež problém s identifikáciou rôznych nepredvídateľných objektov, ako sú tiene či zvieratá.

Osobný šofér sediaci kilometre ďaleko

Designated Driver je teda startup, kde certifikovaný šofér prevezme kontrolu nad tvojim vozidlom. Spoločnosť k tomu potrebuje len tri kľúčové prvky. Prvým z nich je softvér a hardvér, ktorý musí byť byť vo vozidle namontovaný. Jedná sa o sériu kamier a program, vďaka ktorému bude možné vozidlo ovládať na diaľku.

Druhým bodom je hardvér a softvér v kancelárii „vzdialeného vodiča“. Ten tvorí šestica monitorov, na ktorú sa premieta obraz z okolia auta, samozrejme volant a ostatné ovládacie prvky potrebné na vedenie vozidla. Treťou a poslednou časťou je certifikovaný vodič, ktorý bude vozidlo ovládať.

Podľa portálu Interesting Engineering má až 70 % opýtaných Američanov strach jazdiť v autonómnych vozidlách. Práve tento projekt by teda mohol byť akousi alternatívou pre ľudí, ktorí sa boja zveriť svoj život do rúk počítača. Na druhej strane, človek, ktorý sedí za virtuálnym kokpitom tvojho vozidla, je stále len človek, ktorý môže robiť rovnaké chyby pri šoférovaní ako ty.

Startup Designated Driver má zatiaľ iba jedného zákazníka, spoločnosť AutonomouStuff. CEO tohto ambiciózneho startupu však tvrdí, že do pár rokov by chceli pokryť až 20 % trhu teleoperácií. Nie sú totižto jediní, čo na takomto systéme riadenia vozidiel pracujú. Svoj systém vyvíja aj koncernová spoločnosť General Motors či Uber.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú