Po celom svete sa objavujú prípady zneužitia bankomatov, ktoré po nahratí škodlivého softvéru začnú zo seba vydávať všetky peniaze. Podobné prípady sa vyskytujú už od roku 2017, no len veľmi málo sa o nich hovorí – píše portál Futurism. 

Ukradnúť celý bankomat dnes už nie je v móde, nakoľko vo väčšine prípadov to aj tak skončí neúspechom. Namiesto toho je tu omnoho rafinovanejší spôsob, ktorý nestojí veľa a môže si ho dovoliť prakticky každý. Softvér Cutlet Maker je navrhnutý tak, aby bankomat zo seba začal vydávať peniaze bez toho, aby si musel prelomiť nejaké väčšie zabezpečenie. Navyše sa týmto spôsobom peniaze nezhodnotia farbou, ako to býva pri násilnom vniknutí do priestoru bankomatu.

Desiatky prípadov v Nemecku

Na vyšetrovaní sa okrem iných podieľal aj portál Motherboard, ktorý prišiel viacerými zaujímavosťami. Počas tohto obdobia sa im podarilo identifikovať konkrétne banky a výrobcov bankomatov, ktorí boli týmto zločinom postihnutí. Najviac útokov sa týkalo banky Santander a bankomatu ATcor Wincor 2000xe, ktorý vyrába ATM Diebold Nixdorf. Samotné vyšetrovanie stále prebieha a len v Nemecku od roku 2018 prebehlo najmenej 36 ďalších prípadov, kedy sa útočníci snažili dostať hotovosť z bankomatu, no nie vždy sa to podarilo.

Hoci k samotnému softvéru nie je problém sa dostať a na rôznych fórach sa predáva za približne 1000 €, len jeho vlastnenie nestačí. Aby útok prebehol, je potrebné sa dostať k hardvéru bankomatu a škodlivý malvér nahrať napríklad prostredníctvom USB kľúča. Práve to predstavuje pre prípadných útočníkov najväčší problém, nakoľko v prípade vstavaných bankomatov je tento prístup zvnútra budovy, napríklad z banky.

Okrem Nemecka je populárne aj USA, Latinská Amerika či juhovýchodná Ázia. Aj to dokazuje fakt, že sú postihnuté viaceré banky a výrobcovia bankomatov po celom svete. Trend útokov navyše neustále rastie, len sa o nich tak nehovorí. Výrobca Diebold Nixdorf síce tvrdí, že bezpečnosť bankomatov sa zlepšila, avšak platí to len v prípade ich modelov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP