Väčšina ľudí pri nabíjacích kábloch mnohokrát využíva namiesto originálneho príslušenstva rôzne dostupné alternatívy. Obzvlášť to platí pri Apple používateľoch, ktorí radšej siahnu po lacnejšej, neoriginálnej verzii. Najnovší hackerský projekt však prichádza so zaujímavým plánom, ako zvýšiť povedomie používateľov o možných nebezpečenstvách pri používaní neoriginálnych nabíjacích káblov, informuje Techcrunch.

Za celým projektom stojí hacker Mike Grover, ktorý je známy pod svojou prezývkou MG. Ten vybavil klasický Apple Lightning kábel malým implantátom s podporou WiFi, ktorý po pripojení k počítaču umožní útočníkovi získať prístup k viacerým citlivým informáciám používateľa.

Hrozivé následky

Vírusom nakazený kábel však vyzerá takmer rovnako, ako nabíjací iPhone kábel. Škodlivý kábel je následne po pripojení k počítaču možné ovládať z dosahu WiFi siete, kde môže útočník prenášať viaceré vírusy či škodlivé súbory. Vo všeobecnosti však útočník získa úplnú kontrolu nad systémom, pričom môže na diaľku vykonávať rôzne úkony vrátane konfigurácie systému, píše Techradar.

Slabo zabezpečená oblasť

Mike v bežnom živote pracuje na vývoji inovatívnych metód a techniky hackovania, ktorá slúži na identifikáciu a opravu bezpečnostných zraniteľností skôr, než možné zraniteľnosti nájdu samotní útočníci. Prototyp škodlivého kábla vyvinul kvôli tomu, aby používatelia boli viac obozretní a odborníci intenzívnejšie pracovali na ochrane možných hrozieb.

Svoj projekt, na ktorom pracuje už dlhú dobu a ešte stále nie je vo finálnej verzii, predstavil minulý týždeň aj na konferencii o kybernetickej bezpečnosti DefCon. Mike taktiež dodal, že práve táto oblasť je podľa neho veľmi zraniteľná a slabo zabezpečená.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú