Teleportácia bola dlhé roky veľkou záhadou a o jej možnostiach špekulovalo mnoho vedcov, ktorí verili, že s pomocou kvantovej fyziky je tento jav naozaj možný. Po mnohých pokusoch sa skutočnú kvantovú teleportáciu poradilo uskutočniť až v minulom roku dvom samostatným tímom mimo laboratória. 

Tento neuveriteľný experiment sa podarilo uskutočniť vedcom v Číne, ktorí úspešne odpálili zo Zeme fotón na satelit Micius vzdialený zhruba 500 km. Ten obsahuje extrémne citlivý foto-senzitívny snímač určený na zachytávanie jednotlivých fotónov vystrelených zo Zeme. Výskumníkom sa však nepodarila iba prvá teleportácia fotónu zo Zeme na orbitu, ale zároveň vytvorili prvú kvantovú sieť. Vzdialenosť medzi satelitom a zdrojom fotónov bola historicky najväčšia, pretože doteraz sa na takúto diaľku nepodarilo vykonať úspešnú teleportáciu. „Diaľková teleportácia bola uznaná ako základný element v protokoloch ako sú rozsiahle kvantové siete a distribuované kvantové výpočty.“ – vyjadrenie čínskeho tímu vedcov pre univerzitu MIT. Doterajšie pokusy s rovnakým cieľom však boli obmedzované vzdialenosťou medzi dvomi bodmi.

Teleportáciazdroj fotografie: Screenshot/minutephysics/YouTube

Fotóny sa totiž pri experimentoch v optických vláknach alebo voľnom priestore strácali už na diaľku 100 km. Týmto úspešným vyslaním častice na vzdialenosť 500 km položili vedci z Číny základy pre ešte ambicióznejšie projekty. Teleportácia je predsa len nie jav, s ktorým by sa bežný smrteľník stretával každý deň. Mnoho z nás si teleportáciu predstavuje ako v populárnych sci-fi filmoch, no v tomto prípade je realita mierne odlišná. Tento jav z veľkej časti závisí na spleti kvantových častíc, ktoré sa v danom okamihu dokážu zhmotniť v priestore. V podstate zdieľajú rovnakú existenciu, ktorá ale ostáva neporušená, aj keď sú častice, ako fotóny rozdelené veľkou vzdialenosťou. Stav jedného je teda rovnaký ako stav druhého fotónu, pričom sa okamžitá zmena na jednom z nich prejaví aj na tom druhom.

zdroj fotografie: Star Trek

Tento stav môže byť v budúcnosti využitý na sťahovanie informácií medzi dvomi fotónmi, ktoré sú od seba vzdialené. Čínski vedci v experimente vystreľovali spleť párov častíc rýchlosťou asi 4000 fotónov za sekundu. Jeden z fotónov následne nasmerovali na satelit Micius, pričom druhý fotón uchovali na Zemi. Medzi týmito fotónmi následne uskutočnili merania, aby sa potvrdila existencia prepojenia. Jav v podstate nie je limitovaný vzdialenosťou, no sieť je veľmi citlivá a rýchlo sa môže porušiť.

Nenechaj si ujsť
Vedci prišli s ohromným objavom. Náš mozog dokáže spracovávať okolie až v 11 dimenziách! 

Úspešným experimentom sa však vedci posunuli opäť o krok vpred a dosiahli prvý míľnik pri formovaní myšlienky globálneho kvantového internetu. Princíp teleportácie ti názorne vysvetlí aj priložené video. Doteraz tento fyzikálny jav inšpiroval scenáristov a režisérov mnohých sci-fi filmov. Ako sa zdá, tie sa pomaly stávajú realitou. Pred výskumníkmi stojí ešte dlhá cesta v objavovaní kvantových častíc a ich premiestňovania. Predstav si však, aké to bude o pár desiatok rokov? Teleportácia môže byť omnoho bežnejším a známejším javom ako je tomu dnes.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú