Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.


Neurovedci nedávno prišli s novým objavom. Tvrdia, že náš mozog je poprepájaný mnohopriestorovými geometrickými štruktúrami. To najdôležitejšie tvrdenie však je, že dokáže pracovať až v 11 dimenziách.

Svet bežne vnímame v trojrozmernom priestore, avšak najnovšia štúdia práve prišla s prevratným zistením. Výskumu sa venoval tím vedcov zo švajčiarskej skupiny zvanej The Blue Brain Project. Vedci použili algebrickú topológiu, ktorá sa zaoberá opisovaním vlastností rôznych objektov odhliadnuc od toho, či menia svoj tvar. Zistili, že neuróny majú tendenciu spájať sa do určitých zoskupení a ich počet v skupinách má priamy vplyv na ich veľkosť. „Dokonca len v miniatúrnych štiepkach sú ich desiatky miliónov. Hovoríme o 7 dimenziách. V niektorých častiach sme objavili štruktúry disponujúce až 11 dimenziami.“ hovorí vedúci výskumu, neurovedec Henry Markram.


zdroj fotografie: YouTube/The Brain Forum

Odhaduje sa, že ľudský mozog má až neuveriteľných 86 miliárd neurónov. Nehovoriac o množstve rôznych bunečných prepojení, ktoré formujú našu impozantnú neuro-sieť. Pri tak enormných množstvách prepojení, sme stále neprišli na to, ako vlastne nervová sústava funguje. Avšak vďaka novému matematickému „frameworku“ sme o krok bližšie k tomu, aby sme jedného dňa boli schopní vyhotoviť digitálny model fungovania nášho mozgu. Napriek tomu že výskumníci zatiaľ s určitosťou nevedia povedať, čo vlastne tieto neurónové „zoskupenia“ v takto sofistikovanej forme vytvárajú, tieto zistenia sú zásadným objavom a príspevkom vo vedeckej komunite.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú