Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Od vzniku prvého mobilného telefónu uplynulo už niekoľko desiatok rokov a vďaka vývoju technológií môžeme dnes používať smartfóny. Tie disponujú nespočetným množstvom funkcií, no vždy boli tieto zariadenia napájané energiou z batérie, ktorú je potrebné stále dopĺňať. Predstav si však, aké by to bolo, keby si mohol volať a posielať SMS správy z telefónu, ktorý nepotrebuje žiadnu batériu.

Písal sa 3. apríl roku 1973, kedy inžinier spoločnosti Motorola zavolal konkurenčnej firme Bells Labs z prvého mobilného telefónu. Ten je dnes známy pod označením Motorola DynaTAC 8000x a išlo o skutočne mohutný prístroj. Umožňoval uskutočniť volania po dobu 30 minút, no jeho batéria sa na plnú kapacitu nabíjala neuveriteľných 10 hodín. Nešlo však o žiadne kompaktné zariadenie, pretože vážil takmer 800 g a dovoliť si ho mohli len tí „vyvolení“. Jeho cena sa totiž pohybovala na úrovni viac ako 3500 €. Napriek tomu išlo o prelomový telefón, ktorý slúžil ako dôkaz toho, že tieto zariadenia nemusia byť nutne viazané ku káblom.

zdroj fotografie: Flickr

Uplynulo niekoľko ďalších desiatok rokov a technológie sa vyvinuli natoľko, že výrobcovia mohli produkovať omnoho menšie a ľahšie telefóny, ktorým neskôr pridali dotykový displej a mnoho funkcií. Tak sa zrodili prvé smartfóny, no každé z týchto zariadení sa stále spoliehalo na svoj zdroj energie, ktorým bola batéria. Výrobcovia taktiež vylepšili rýchlosť jej nabíjania a dnes máme k dispozícii technológie, vďaka ktorým je akumulátor nabitý na 100 % už o pár desiatok minút. S nízkou spotrebou hardvéru nemusia používatelia využiť elektrickú zásuvku aj niekoľko dní. Teraz však prichádza objav, s ktorým by sa telefóny už nemuseli na tento zdroj energie spoliehať.

Nabíjanie-iPhonezdroj fotografie: Pixabay

Nenechaj si ujsť
Nový druh “okamžite dobíjateľných” batérií by mohol dať definitívnu stopku fosílnym palivám

Výskumný tím pod vedením Vamsiho Tallu na Univerzite v Seattle vo Washingtone totiž pracuje na zariadení, ktoré pre fungovanie nepotrebuje žiadnu batériu. Dnes už poznáme hardvér, ktorý dokáže premeniť žiarenie zo slnka na elektrickú energiu. Aj pri využití toho najúspornejšieho systému však spotreba telefónov pri volaniach činí zhruba 800 mW. Snom Vamsiho Tallu bolo vytvoriť zariadenie, ktoré by pre uskutočnenie hovoru či poslanie SMS správy nepotrebovalo žiaden zabudovaný zdroj energie. Tento sen sa teraz stáva realitou vďaka jeho telefónu, ktorý využíva rádiové vlny na napájanie hardvéru.

vysielačzdroj fotografie: Pixabay

Aby sa výskumnému tímu podarilo vytvoriť takýto telefón, museli sa jeho členovia sústrediť na prepracovanie základných komponentov, aby mali čo najmenšiu spotrebu energie. To sa im podarilo dosiahnuť s využitím analógovej technológie prenosu hlasu, ktorá je značne šetrnejšia ako jej digitálny ekvivalent. Pri vývoji bola dokonca využitá aj špionážna technika zo Sovietskeho zväzu, ktorá obsahuje špeciálny emitor. Ten je možné aktivovať špecifickými rádiovými vlnami. V princípe potrebuje tento „bezakumulátorový“ telefón pre svoje fungovanie zdroj rádiových vĺn, no zatiaľ má dosah signálu iba na vzdialenosť 15 m. Pri komerčnom využití by mohli byť ako zdroj využité aj Wi-Fi routre či veľké rádiové veže, ktoré by dosah signálu zvýšili na 1 kilometer.

zdroj fotografie: sina.com

Pred výskumným tímom z Washingtonu stojí ešte dlhá cesta vo vývoji tohto telefónu. Ten sa teraz zatiaľ skladá len z klávesnice, indikačnej LED diódy a zopár ďalších potrebných komponentov. Čoskoro by však do jeho výbavy mohol pribudnúť aj E-ink displej pre čítanie SMS správ. Do upgradovanej verzie sa zrejme dostane aj snímač fotoaparátu pre selfie fotky a zároveň by mala byť vylepšená kvalita volaní. Takýto telefón by bol pre zákazníkov omnoho lacnejší a zároveň by sa pomocou rádiových vĺn dokázal bezdrôtovo nabíjať na určitú vzdialenosť. S touto technológiou môže Vamsi Talla dosiahnuť obrovské úspechy, no na konečný produkt si zatiaľ musíme ešte počkať.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú