V pondelok večer celý svet s hrôzou sledoval požiar katedrály Notre-Dame, ktorá sa nachádza vo francúzskom Paríži. Aj keď sa spočiatku hovorilo o tom, že celá katedrála vyhorí do tla, nakoniec sa záchranným zložkám podarilo zachovať podstatnú časť nie len budovy, ale aj umeleckých diel a vzácnych predmetov. 

Keď už bolo jasné, že sa podarí katedrálu zachrániť, takmer okamžite prišli vyhlásenia o jej rekonštrukcii. Začali sa aj rôzne zbierky, pričom len francúzski miliardári prispeli čiastkou 700 miliónov eur. Otázkou však ostáva, podľa akej predlohy by sa mala katedrála rekonštruovať? Aj v tomto smere môže pomôcť technológia. Existuje totiž veľmi detailný 3D sken NotreDame, informuje Futurism.

Takmer bez odchýlky

Za skenom stojí historic Andrew Tallon, ktorý ho vytvoril ešte v roku 2015 pomocou laserov. Tie boli umiestnené na 50-tich rôznych miestach a zachytený je tak každučký detail ako vnútra, tak aj vonkajška kostola. Tieto záznamy by tak mohli pomôcť architektom k tomu, aby sa im podarilo čo najvernejšie zreštaurovať a obnoviť zničené miesta po nedávnom požiari.

Meranie prebiehalo tak, že laser vyslal lúč a keď narazil na povrch, tak sa odrazil späť, pričom sa farebnou bodkou zaznamenalo umiestnenie. Jednotlivé bodky sa následne spojili do 3D obrazu a výsledkom je komplexný 3D model NotreDame.

Ak je skenovanie vykonané správne, čo aj bolo, tak odchýlka predstavuje najviac 5 milimetrov, čo je v tomto prípade zanedbateľná vzdialenosť. Celá rekonštrukcia však s istotou zaberie niekoľko rokov a stále nie je isté, do akej miery sa podarí katedrálu obnoviť.

Pomôcť môže aj hra Assassin´s Creed

Aj keď to možno znie divne, no pomôcť zachrániť katedrálu by mohlo aj štúdio Ubisoft, ktoré stojí za hrou Assassin´s Creed. Ako informuje portál The Next Web, práve hra Assassin´s Creed: Unity, ktorej dej sa odohráva vo Francúzsku obsahuje do detailov presnú 3D mapu katedrály.

Vývojári hry pracovali viac ako 2 roky na tom, aby do hry dostali čo najviac detailov z reálnej podoby Notre-Dame. Pomáhali im pritom aj historici a aj keď sa samotná hra najmä v úvode vyznačovala viacerými chybami v hrateľnosti, grafická podoba katedrály bola od začiatku na vysokej úrovni. Aj tieto materiály tak môžu uľahčiť prácu architektom a reštaurátorom.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP