Už počas tohto leta sa na veľké plátno vo svojom poslednom príbehu vráti ikonický dobrodruh Indiana Jones, opäť v podaní Harrisona Forda. 80-ročný herec vo svojom veku ukazuje stále úctyhodnú formu, v množstve záberov však tvorcovia museli jeho podobizeň kvôli príbehového zasadeniu upraviť.

Ešte jedno posledné dobrodružstvo

Aj v novom filme bude známy profesor archeológie bojovať proti nacistom, tentokrát aj na domácej pôde. Vláda Spojených štátoch sa totiž pri vesmírnych závodoch nevedomky spolieha aj na pomoc bývalých fašistov, ktorí sa kolonizáciu Mesiaca a svoj rastúci vplyv chystajú využiť na vlastné účely.

Indiana Jones tak spravodlivosť opäť raz vezme do vlastných rúk a pokúsi sa sprisahanie aj s pomocou starých známych odhaliť. Režisér James Mangold v rozhovore pre magazín Empire načrtol, že úvodná sekvencia filmu bude zasadená ešte do roku 1944 a teda krátko po udalostiach Indiana Jones a Dobyvatelia stratenej archy.

V tomto čase bol hlavný hrdina ešte stále neohrozený mladík, 80-ročného Harrisona Forda teda bolo potrebné výrazne omladiť. Táto správa však množstvo fanúšikov nepotešila, keďže takmer všetky doterajšie pokusy o digitálne omladzovanie sa stretli s rozporuplným prijatím.

Či už to bola digitálne omladená princezná Leia v Rogue One: A Star Wars Story, Robert Downey Jr. v Captain America: Občianska vojna alebo mafiáni vo veľkofilme Martina Scorseseho Írčan, nemalá časť publika zakaždým výsledný efekt kritizovala.

Použili jedinečnú technológiu

V prípade nového Indiana Jonesa by však výsledok mohol byť výrazne iný – tvorcovia totiž podľa Harrisona Forda stavili na jedinečnú umelú inteligenciu, ktorá najskôr analyzuje všetky existujúce zábery s hercom a následne vo filme upraví jeho podobizeň.

„Majú špeciálny program umelej inteligencie, ktorý dokáže prejsť každým filmom, ktorý Lucasfilm vlastní. Keďže som pre nich urobil veľa filmov, majú všetky tieto zábery vrátane tých, ktoré sa na obrazovky nikdy nedostali. Potom som si dal na tvár malé bodky, zahral som scénu a oni to vylepšili. Neviem, ako to spravili, ale v záberoch je moja skutočná tvár. Je to fantastické, povedal Ford v jednom z rozhovorov.“

Priznal, že on sám bol k technológii omladzovania skeptický, no v tomto prípade sa to skutočne podarilo. Slová známeho herca dokazujú aj prvé zábery z trailerov, kde Indiana Jones skutočne vyzerá, akoby takmer nezostarol.

Revolúciu v prípade omladzovania hercov by mohla priniesť aj technológia FRAN, ktorú na konci minulého roka predstavilo štúdio Disney. FRAN sa nespolieha na podobizeň samotného herca, ako býva pri omladzovaní zvykom, ale na tento efekt rovnako využíva umelú inteligenciu.

Neurónová sieť čerpá informácie z bohatej databázy tisícok umelo vytvorených tvárí ľudí v rôznom veku, pomocou ktorých vie identifikovať zmeny na tvári počas starnutia a následne ich automaticky aplikovať do obrazu.

Z procesu tak vo veľkom odpadá nutnosť manuálne upravovať každú snímku záberu. Téme omladzovania hercov vo filmoch a aktuálnym trendom sa venujeme aj v samostatnom článku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP