Náročné či aj šetrnejšie používania smartfónov si stále vyberá svoju daň, a tou je energia batérie. V prípade niektorých smartfónov sa míňa rýchlejšie a u iných zas vydrží na jedno nabitie o čosi dlhšie. 

V dnešných dňoch berieme smartfóny ako samozrejmosť, no pri ich používaní nesmieme zabúdať ani na správne nabíjanie batérie. Svoje o tom vie redaktorka portálu Business Insider, Brianna Arps. Tá trávi väčšinu času fotografovaním. Všetky zábery sa však vytratili z jej iPhonu 6 potom, čo ho nabíjala nesprávnym spôsobom.

Čo sa vlastne stalo?

Jedného dňa sa Brianna chystala vyjsť von s priateľmi, a tak si počas príprav pustila na svojom smartfóne hudbu, no batéria obsahovala už iba 3 % kapacity. Potom, čo sa jej iPhone vybil úplne, pripojila ho na nabíjačku a keď sa energia doplnila na 5 %, tak ho zo zásuvky odpojila. Tento krok zopakovala ešte 5-krát a potom sa jej iPhone 6 po odpojení z adaptéra už nezapol v normálnom režime. Prešiel totiž do „Recovery Mode“.

iPhone zdroj fotografie: Apple Support

V tomto režime bola vyzvaná, aby smartfón pripojila k iTunes. Po niekoľkých krokoch sa mohla Brianna dostať k obsahu svojho zariadenia, pričom jej prvé kroky smerovali priamo do Galérie. Tam však už z 33 000 snímok nenašla takmer žiadne a stratila aj väčšinu údajov z aplikácií. Podľa odborníka spoločnosti Apple sa zrejme iPhone 6 vplyvom častého nabíjania a odpájania prehrial alebo sa poškodili dáta, kvôli čomu prešiel do obnovovacieho režimu.

Nečakaj, kým sa batéria smartfónu vybije úplne

Spôsob, akým nabíjame naše smartfóny má veľký vplyv na samotnú batériu. Úplné vybíjanie a následne nabitie na 100 % nie je príliš šťastným riešením. Pri tomto zaobchádzaní je batéria vystavená stresu, ktorý výrazne ovplyvňuje jej životnosť.

Nabíjanie-iPhonezdroj fotografie: Pixabay

Nenechaj si ujsť
Svoj smartfón si doteraz možno nabíjal zle! Vieš, prečo?

Lepším spôsobom je batériu nabíjať častejšie a v kratších časových intervaloch. Tým sa jej životnosť predĺži a ty sa tak nebudeš musieť báť, že ti v budúcnosti vydrží smartfón nabitý iba zopár hodín.

Zálohuj, zálohuj, zálohuj! 

Pri kontaktovaní podpory Brianna zistila, že po celý čas používala iCloud nesprávnym spôsobom. Tomu sa ale dalo vyhnúť a ona by tak neprišla o tisícky fotiek zo svojej promócie a ďalších významných udalostí. Nezáleží však na tom, či používaš iPhone, alebo Android, nakoľko zálohovanie by malo byť v dnešnej dobe priorita číslo jedna. Na tieto účely môžeš pokojne využiť aj externé pamäťové médium alebo cloudové služby, ktorých je dnes neúrekom.

iCloudzdroj fotografie: Apple

Nájdi si raz za čas chvíľu a zálohuj svoje dáta, no samozrejme počas celej doby používania smartfónu nezabúdaj aj na jeho správne nabíjanie. Veď nechceš predsa stratiť všetky údaje a súbory podobne ako Brianna. Batéria je jedným zo základných komponentov každého prenosného zariadenia. Preto je potrebné sa o ňu dobre starať, aby svoju prácu odvádzala čo najdlhšie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom