Turecko je čoraz viac presvedčené, že nemecký automobilový koncern Volkswagen (VW) tam postaví svoj nový závod. Naznačuje to vraj „mimoriadne pozitívne“ stretnutie vysokého predstaviteľa VW a tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana tento týždeň. Uviedli to tri zdroje, ktoré nechceli byť menované.
V médiách sa už minulý týždeň objavili správy, že obe strany rokujú o tureckom daňovom režime pre vozidlá s cieľom uzavrieť investíciu vo výške 1 miliardy eur. Automobilový koncern, ktorý zvažuje investíciu aj v Bulharsku, ešte neoznámil konečné rozhodnutie, ale podľa týchto zdrojov je naklonený investícii v Turecku.
Takmer hotová vec
Erdogan a vysoký predstaviteľ VW na stretnutí tento týždeň údajne prekonali väčšinu sporných bodov, uviedol jeden zo zdrojov z Turecka, oboznámený so situáciou. Podľa neho sa pritom vyskytlo len pár malých problémov, ktoré sa týkali napríklad úpravy dane z predaja vozidiel, pričom na stretnutí sa dosiahla takmer úplná dohoda.
Dodal, že ak sa v poslednej chvíli neobjaví nejaký ďalší problém, VW by mal nasmerovať investíciu do Turecka. Zdroj z Volkswagenu na otázku novinárov povedal len toľko, že Erdogan sa tento týždeň stretol s generálnym riaditeľom VW Herbertom Diessom.
Kľúčovým bodom sú dane
Vysoké dane na väčšie automobily v Turecku obmedzujú mnohých kupcov a nútia miestnych výrobcov, aby sa zamerali na autá s menšími motormi. Automobily s motormi s objemom menším ako 1,6 litra mali vlani až 96 % podiel na tureckom trhu s novými autami. Zdroj uviedol, že Turecko sa snaží nájsť vzorec na vyriešenie obáv Volkswagenu bez toho, aby znevýhodnilo existujúcich výrobcov vozidiel.

V Turecku majú svoje závody Fiat, Renault, Ford, Hyundai a Toyota, ktoré vyrobili minulý rok viac ako 1,3 milióna vozidiel. Investícia by sa mala týkať dcérskej značky VW Škody. Český premiér Andrej Babiš v utorok (3. 9.) počas návštevy v Ankare povedal, že Volkswagen investuje v Turecku.
Iný zdroj z Volkswagenu povedal, že zostáva vyriešiť už iba menšie body, najmä otázku daní. Očakáva, že sa podarí dosiahnuť dohodu v priebehu niekoľkých týždňov. Nový závod by mal stáť v západnej provincii Manisa.
Teraz čítajú

ZAUJÍMAVÉ Slovensko akútne potrebuje IT-čkárov. Aktuálne je najviac pracovných ponúk v histórii

Kontroverzný Cyberpunk 2077 dostane prvé masívne rozšírenie. Poznáme kritické detaily

Veľký deň: HBO GO zaradilo do ponuky seriál Priatelia aj minuloročný filmový megafilm, obe v slovenčine

AKTUÁLNE Najpokročilejší elektromobil sveta je tu. Mercedes EQS búra všetky predsudky a prináša ultimátny dojazd

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Najdrahší slovenský seriál je v polovici. Ako sú na tom Slovania?
Články, ktoré hýbu svetom

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ SpaceX končí s doterajším spôsobom zachraňovania častí Falconu 9. Staví na efektívnejšie riešenie

VIDEO Čaká Justice League Zacka Snydera definitívny koniec? HBO odpovedá vo finálnom traileri

Tréner online hier Ketubor: Najlepší hráči zarábajú mesačne desiatky tisíc

Firma Pavla Čekana, ktorá pomáha Slovensku bojovať s pandémiou, je v obrovskej strate. Má to ale jasný dôvod
