Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vedci z JHU (Johns Hopkins University) predstavili novú stránku mapoftheuniverse. Zobrazuje interaktívnu mapu vesmíru, respketíve sa na nej nachádzajú polohy a farby až 200 000 rozličných galaxií, ktoré sa tiahnu od nášho domova až po koniec pozorovateľnej časti vesmíru. Na tému upozornil portál NewAtlas.

Nová interaktívna mapa vesmíru

Ako sa uvádza v tlačovej správe, mapa vznikla na základe dát získaných z projektu Sloan Digital Sky Survey, ktorý skenuje nočný oblohu už viac ako 20 rokov. Predmetný ďalekohľad skenuje a zobrazuje rôzne časti oblohy a pomáha vytvoriť komplexný atlas vesmíru v rôznych mierkach.

V minulosti tento projekt odhalil napríklad vlnenie prechádzajúce našou galaxiou, vďaka ktorému Mliečna dráha vyzerá ako zemiakový lupienok, ale aj to, ako biele trpaslíky „hodujú“ na svojich spoločníkoch v podobe červených obrov v iných galaxiách.

Mapa vesmíru. B. Ménard & N. Shtarkman

Dvojica astronómov Brice Ménard a Nikita Shtarkman teraz vďaka týmto údajom vytvorila interaktívnu mapu, ktorá zobrazuje aktuálnu polohu a skutočné farby až 200 000 galaxií. Každá bodka na mapa teda predstavuje jednu galaxiu a každá z týchto galaxií obsahuje miliardy hviezd a planét.

Mliečne dráha je taktiež jednou z týchto farebných bodiek a nachádza sa úplne dole na mape pripomínajúcej kúsok pizze. Samozrejme, rozpínanie vesmíru spôsobuje zafarbenie tejto mapy do červených farieb. Čím je daná galaxia ďalej, tým je červenšia. Horná časť mapy preto odhaľuje prvý záblesk svetla vyžarovaný krátko po Veľkom tresku, ku ktorému došlo pred 13,7 miliardami rokov.

Bledomodré bodky na dolnom okraji mapy potom predstavujú špirálové galaxie, ktoré sa nachádzajú vo vzdialenosti zhruba 2 miliardy svetelných rokov od Zeme. Žlté bodky predstavujú eliptické galaxie, ktoré sú o niečo viac vzdialené.

Mapa prechádza do červených farieb v rozsahu od 4 do 8 miliárd svetelných rokov, pričom v týchto miestach sa nachádzajú eliptické galaxie, ktorých svetlo bolo vďaka expanzii vesmíru natiahnuté do červených okrajov elektromagnetického spektra.

Ďalšiu, modrú, vrstvu potom predstavujú kvazary, teda galaxie s vysoko aktívnymi čiernymi dierami. Ako sme spomínali, mapu uzatvára červená farba, ktorá predstavuje opäť kvazary, ktoré sú ako jediné z tejto vzdialenosti viditeľné až k nám na Zem.

Projekt DESI

Nedávno iná skupina vedcov prostredníctvom prvých údajov z prieskumu DESI (Dark Energy Spectroscopic Instrument) dokázal vytvoriť doposiaľ najväčšiu a  3D mapu vesmíru. Hoci je DESI stále iba na začiatku, stihol katalogizovať a zmapovať viac ako 7,5 milióna galaxií, pričom každý mesiac svoje „portfólio“ rozšíri o viac ako milión nových.

D. Schlegel/Berkeley Lab/DESI data

Najväčšia zverejnená 3D mapa vesmíru pozostáva z viac ako 7,5 milióna galaxií a siaha do vzdialenosti 5 miliárd svetelných rokov v smere súhvezdia Panna. Prístroj DESI namontovaný na teleskop Nicholas U. Mayall stihol tento skvost vytvoriť iba za 7 mesiacov svojho pôsobenia.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú