Vedci ešte v roku 2018 objavili obrovskú a extrémne hmotnú čiernu dieru. Nové merania ukazujú, že ide o hladné monštrum, ktoré denne do seba pohltí masu o ekvivalente nášho Slnka.

Portál Science Alert upozornil na štúdiu, ktorej predmetom skúmania bola obrovská čierna diera s názvom SMSS J215728.21-360215.1. Tá je srdcom planúceho kvazaru, ktorý sa považuje za jeden z najväčších známych kvazarov, vzdialeného od Zeme 25×109 svetelných rokov. Vo svojej štúdii publikovanej v žurnále Monthly Notices of the Royal Astronomical Society vedci potvrdzujú, že ide o monštruózneho vesmírneho požierača.

Obrovský vesmírny požierač

Čierna diera, ktorej názov je známy aj pod skratkou J2157, bola objavená ešte v roku 2018. Nové merania vedeckého tímu zodpovedného za vyššie uvedenú štúdiu odhalili, že má skutočne veľký apetít. Aktuálne jej hmotnosť presahuje 34 miliárd násobok hmotnosti Slnka a každý deň pohltí také množstvo masy, ktoré zodpovedá práve hmotnosti nášho Slnka.

Vďaka týmto poznatkom vieme, že J2157 je najrýchlejšie rastúcou známou čiernou dierou v celom vesmíre a radí sa do kategórie ultramasívnych čiernych dier. Ako uvádza astronóm Christopher Onken z Austrálskej národnej univerzity, J2157 je so svojou hmotnosťou „približne 8 000-krát väčšia ako čierna diera v strede Mliečnej dráhy.“

Zobraziť celú galériu (2)
Umelecká impresia pohlcujúcej čiernej diery. Zdroj: NASA/Goddard Space Flight Center

V čase objavu J2157 bola jej hmotnosť odhadnutá na 20-miliárd násobok hmotnosti Slnka, pričom sa predpokladalo, že pohltí polovicu jeho hmotnosti. Pri svojej aktuálne nameranej hmotnosti by čierna diera J2157 mala Schwarzschildov polomer (inými slovami polomer horizontu udalostí) o veľkosti približne 670 astronomických jednotiek (AU).

Len pre porovnanie, také Pluto je od Slnka vzdialené „len“ 39,5 astronomických jednotiek. Heliopauza, ktorá sa považuje za okraj heliosféry, teda zóny, v ktorej už tlak častíc slnečného vetra prestáva odolávať tlaku galaktického vetra, sa nachádza 100 astronomických jednotiek od Slnka. Horizont udalostí čiernej diery J2157 je tak väčší ako 5-násobok nášho solárneho systému.

Zobraziť celú galériu (2)
Na obrázku je možné vidieť náš solárny systém a heliopauzu. Horizont udalostí čiernej diery J2157 je asi 5-násobne väčší. Zdroj: Wikipedia

Nové merania revidovali nielen veľkosť a rýchlosť narastania čiernej diery, ale aj jej vzdialenosť. Úprava je v tomto smere nepatrná vzhľadom na jej celkovú vzdialenosť od nás, nakoľko ide len o niekoľko desiatok miliónov svetelných rokov. Aj keď sú to relatívne malé detaily, je dôležité, aby sme pochopili, aký bol vesmír v čase, keď mal približne 1 miliardu rokov.

Treba si tiež uvedomiť, že rovnako nie je najväčšou známou čiernou dierou. Objavená bola totižto aj čierna diera v centre galaxie Holm 15A, ktorá má približne 40-miliárd násobok hmotnosti nášho Slnka. Potom je tu absolútne gigantická ultramasívna čierna diera poháňajúca kvazar TON 618, ktorej hmotnosť sa odhaduje na 66-miliárd násobok hmotnosti nášho Slnka.

Monštrá, ktoré v sebe skrývajú hádanku

Tieto monštrá však doteraz úplne nechápeme, nakoľko nevieme, ako sa supermasívne alebo ultramasívne čierne diery vytvárajú a akým spôsobom rastú. Čierna diera J2157 je však zaujímavá sama o sebe, nakoľko pochádza z čias, keď mal vesmír menej ako 10 % jeho súčasného veku. Nielenže nevieme, ako sa formovala a rástla, tiež nevieme, ako sa mohla vyvinúť do takýchto masívnych rozmerov skoro po Veľkom tresku.

„Je to najväčšia čierna diera, ktorá bola hmotná už v tomto ranom období vesmíru,“ povedal Onken a dodal, „Pri takejto obrovskej čiernej diere sme nadšení, keď môžeme pozorovať, čo všetko sa môžeme dozvedieť o galaxii, v ktorej rastie. Je táto galaxia jedným z monštier raného vesmíru, alebo čierna diera len pohltila neobyčajné množstvo svojho okolia?“

Najnovší objav je obrovskou výzvou pre kozmologické modely, nakoľko vieme, že vytvorenie takéhoto ultramasívneho objektu by si malo vyžadovať veľa času a veľmi veľa rôznych udalostí. Ultramasívna čierna diera J2157 je monštrum z ranného vesmíru, ktoré by mohlo byť ďalšou súčasťou hádanky, na ktorú ešte len musíme nájsť odpoveď.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom