Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Rôzne hackerské útoky počítačových špecialistov či programátorov, ktorí svoje znalosti fungovania systému zneužívajú na nekalé praktiky tu boli odjakživa. V poslednom čase sa však ich intenzita objavuje čoraz častejšie, kvôli čomu bolo potrebné vytvoriť rôzne opatrenia.

Napriek tomu, že napríklad na Slovensku na boj proti hackerom nemáme vytvorené potrebné opatrenia, v americkej Kalifornii sa s autorom jedného z útokov vysporiadali doslova ukážkovo. Došlo totiž k prvému prípadu, kedy bola osoba zodpovedná za hackerský útok odsúdená za zločin.

Prečítajte si tiež!
Najväčší hackerský útok v histórii sa týka aj slovenských stránok. Takto zistíš, či si obeťou nebol aj ty

10-ročný trest

Takto znel finálny rozsudok, ktorý sa týkal len 20 ročného vysokoškolského študenta Joela Ortiza. Ten sa totiž dopustil hackerského útoku, v rámci ktorého bol obvinený z krádeže viac než 5 miliónov dolárov pomocou SIM swappingu, v ktorom zneužil približne 40 ľudí.

Obžalovaný svoju vinu priznal a čaká ho tak 10 rokov vo väzení. Ide o prvý trest, ktorý sa týka tohto typu útoku a prokurátori veria, že by to mohlo byť príkladom, respektíve ponaučením pre celú komunitu hackerov.

Len minulý rok sa udialo množstvo prípadov, kedy došlo práve k SIM swappingu. V podstate sa jedná o únosy telefónnych čísel a ich následne zneužitie na hacknutie mailov, účtov na sociálnych médiách či ukradnutie peňazí. V samotnej Amerike je momentálne zadržaných viacero podozrivých, ktorým sa vďaka tomuto spôsobu podarilo získať až milióny dolárov.

Prokuratúra odmietla poskytnúť informácie o tom, koľko vyšetrovaní v tejto veci momentálne prebieha, no uviedla, že stále prebiehajú nové vyšetrovania či zatknutia týchto osôb.

Ako to funguje?

Hackeri sa prostredníctvom odcudzenia SIM karty pokúsia zavolať operátorovi, ktorému tvrdia, že ich karta sa stratila a všetko by chceli previesť na novú. V mnohých prípadoch sa im operátora podarí presvedčiť a telekomunikačná spoločnosť následne prevedie číslo na novú SIM kartu. Potom už len prelomia dvojfaktorovú autentifikáciu a získajú prístup do banky, na sociálne siete či burzu, kde mnohí obchodujú s kryptomenami.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú