Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Inžinieri z Univerzity Duke v Severnej Karolíne pracujú na najrýchlejšom jednokolesovom motocykli na svete. EV360 je počin bývalých inžinierov Tesly a súčasných inžinierov spoločnosti SpaceX, informuje portál Electrek.

Monowheel EV360 je už nejakú dobu vo vývoji a počas pandémie koronavírusu mala univerzita naplánované rýchlostné testy, ktorými chcela pokoriť rekord zapísaný Guinnessovej knihy rekordov v danej kategórii. Svetová pandémia však testy narušila, no celý tím mal viac času na zlepšovanie jednokolesového motocykla EV360.

Špeciálny motocykel je poháňaný 11 kW motorom, ktorý dokáže monowheel „rozgúľať“ až na rýchlosť 112 km/h. Aby bol motocykel čo najľahší, inžinieri doň namontovali iba 22 Ah batériu, ktorá by mala postačovať na 14,5 kilometrovú jazdu rýchlosťou 32 km/h.

YouTube/Screenshot/Electrek

Súčasný svetový rýchlostný rekord drží monowheel poháňaný plynom, ktorý dosiahol rýchlosť 117,9 km/h. Podľa inžinierov je pri rýchlostných testoch monowheelov najväčšou výzvou docieliť, aby bol jazdec neustále dole a aby sa pri prudkom brzdení „nepretočil“ okolo kolesa. Tento faktor sa však tímu z Duke univerzity podarilo vyriešiť.

Monowheel EV360 je totiž vybavený brzdným systémom, ktorý môžeš nájsť aj v štandardných motocykloch či bicykloch. Absolútnou odlišnosťou je pohon a predovšetkým riadenie. Ako vysvetľoval jeden z inžinierov, pri nízkych rýchlostiach do 25 km/h sa monowheel riadi doslova tak, že sa dotýka jazdec zeme svojimi nohami.

Portál InterestingEngineering pridáva informáciu, že celkovo je monowheel pomerne nestabilný a veľmi ťažko ovládateľný. V súčasnosti totiž neexistuje žiaden návod, ako na takomto type motocykla jazdiť a všetko teda prebieha „inštinktívne“.

Anuj Thakkar, jeden z inžinierov a tiež testovací jazdec, pri testoch monowheelu havaroval viac ako 15-krát. Udržať monowheel v stabilnej polohe je veľmi náročné, no v budúcnosti by tomu mohol napomôcť gyroskopický mechanizmus.

Cieľom projektu bolo predovšetkým využiť a zdokonaliť inžinierske zručnosti všetkých členov tímu a popri tom sa pokúsiť vytvoriť najrýchlejší monowheel na svete. Či sa im podarí prekonať rekord uvidíme až v najbližších týždňoch. Pôvodne bol rýchlostný test naplánovaný na apríl 2020 sa kvôli koronavírusu odložil na neurčito.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú