Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Hyperšport z chorvátskej produkcie je aktuálne najrýchlejším sériovým autom na svete. Rimac Nevera sa v tradičnom šprinte na kanáli Carwow postavil proti Porsche Taycan a spaľováku BMW M5 Competition, ktorým pochopiteľne nedal žiadnu šancu.

Elektromobily sú rýchle, o tom niet pochýb. Aj elektromobil s nižším výkonom dokáže v šprinte poraziť auto so spaľovákom, no ako to vyzerá, keď dostane elektromobil takmer 2000 konských síl?

NEPREHLIADNI
Privítaj Rimac Nevera, najrýchlejší elektromobil sveta. Má takmer 2000 koní a najpokročilejších asistentov na pretekanie

Pozrieť si to môžeš vo videu nižšie. Na „čiaru“ sa proti sebe postavili Rimac Nevera, Porsche Taycan a BMW M5 Competition. Už len pri pohľade na technické parametre musí byť každému jasné, že Rimac Nevera s výkonom 1914 koní, nedá Taycanu Turbo S s výkonom 761 koní a BMW M5 Competition s výkonom 625 koní, žiadnu šancu na výhru.

Aj krútiaci moment Rimacu hovorí sám za seba. 2360 Nm je niečo neuveriteľné a Nevera totiž dokáže zrýchliť z 0 na 100 km/h už za 1,97 sekundy. Akonáhle teda trojica vozidiel vyštartovala z miesta, Rimac sa okamžite začal drať dopredu. Prvých pár metrov s ním  Porsche zvládalo držať krok, no následne bol aj tento luxusný elektromobil „zahanbený“ obrovským výkonom Rimacu.

Výkonné BMW M5 v porovnaní s týmito dvoma elektromobilmi v šprinte vyzeralo, akoby tu ani nemalo čo hľadať. Rimac dosiahol štvrť míle za 8,7 sekundy, Taycan za 10,2 sekundy a BMW M5 to zvládlo za 11,5 sekúnd.

Závodenie ako v počítačovej hre

Rimac Nevera dostal až štvoricu elektromotorov, vďaka čomu je kombinovaný výkon celej hnacej sústavy 1408 kW (1914 koní) a krútiaci moment 2360 Nm. Dva elektromotory vpredu majú výkon 220 kW (299 koní) a to rovno každý z nich, respektíve zadné elektromotory disponujú výkonom 480 kW (653 koní), taktiež každý z nich.

Rimac

Zaujímavou funkciou je Rimac AI Driving Coach. V podstate by sme ju mohli nazvať ako „autopilot určený na pretekársku trať“. Tento systém má za úlohu pomôcť vodičovi zlepšiť svoje časy na pretekárskom okruhu.

Auto je vybavené 12 ultrazvukovými senzormi, 13 kamerami a 6 radarmi, ktoré v kombinácii so systémom Nvidia Pegasus vodičovi na vybraných okruhoch znázorňuje ideálnu stopu, brzdné body a mnoho ďalšieho, teda podobne, ako by hral počítačovú hru so zapnutými pomocnými asistentami. Funkcia však bude dostupná až v roku 2022 a príde skrz OTA aktualizáciu.

Rimac

Že pôjde o poriadnu exkluzivitu na cestách, o tom niet najmenších pochýb. Vyrobených bude iba 150 kusov a cena má začínať na sume 2 milióny eur s takmer neobmedzenými možnosťami personalizácie. Rimac Nevera bude dostupný globálne, kúpiť si ho tak bude môcť každý, kto naň pochopiteľne nájde peniaze.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú