Diskusie v komentároch na sociálnych sieťach či rôznych fórach často obsahujú rôzne nepekné slová, označenia a vulgarizmy. Po atentáte na premiéra Roberta Fica sa situácia vyostrila a miera nenávistných prejavov v internetových diskusiách začala poriadne vyrušovať viacerých vládnych predstaviteľov.

Tí sa rozhodli s anonymnými diskusiami na internete bojovať. Doteraz však nebolo jasné, ako bude takýto boj v praxi vyzerať, už ale máme konkrétny návrh zákona, ktorý predniesla do Národnej rady SR Slovenská národná strana. Na tému upozornil portál Aktuality.

Budeš sa musieť identifikovať

Slovenský online priestor možno už čoskoro prejde značnou obnovou. Tá sa bude týkať online diskusií. Po novom by sa internetový používateľ, ktorý by chcel prispieť svojím vyjadrením k určitej téme na spravodajskom portáli, musel vopred identifikovať. Vyplýva to z návrhu zákona z dielne SNS, pod ktorý sa podpísali Roman Michelko, Rudolf Huliak, Andrej Danko a Adam Lučanský.

Úprava povinností sa má týkať prevádzkovateľov spravodajských webových portálov, ktorí umožňujú na svojej stránke zverejňovanie komentárov ku spravodajským článkom. Portály budú musieť vopred získať a overiť identifikačné údaje fyzickej osoby, ktorej umožní zverejňovanie komentárov,“ uvádza sa v návrhu.

Spôsob, akým si spravodajské portály budú overovať identifikačné údaje komentujúcich má určiť prevádzkovateľ webu, návrh uvádza príklad fotografie alebo kópiu dokladu totožnosti či cestovného dokladu. Prevádzkovateľovi následne vzniká povinnosť uchovávať tieto údaje o fyzickej osobe na účel preukázania jej totožnosti vo verejnom záujme“.

Freepik

Kľúčový je „verejný záujem“

V praxi to znamená len jedno. Ak budú chcieť spravodajské portály prevádzkovať po svojimi článkami diskusie, budú musieť od diskutujúcich vyžiadať aj ich osobné údaje. Komentujúci by sa museli preukázať menom a priezviskom, rodným číslom, adresou trvalého pobytu prípadne prechodného pobytu, štátnou príslušnosťou a telefónnym číslom, ako uvádza návrh zákona v demonštratívnom výpočte identifikačných údajov fyzickej osoby.

Podľa návrhu je účelom tejto úpravy disponovať údajmi o totožnosti „diskutéra“, ak by sa táto osoba dopustila svojim konaním napríklad spáchania trestného činu alebo budú tieto informácie potrebné z dôvodu iného verejného záujmu“.

Toxické diskusie na sociálnych sieťach

Bude sa však táto zmena zákona týkať aj sociálnych sietí? NAKA po atentáte na premiéra Fica vyšetrovala podozrenia z viacerých trestných činov z prejavov na internete, no všetky štyri príklady, ktoré boli podľa Denníka SME zverejnené, boli príklady zo sociálnych sietí. „Sociálne siete spravujú nadnárodné koncerny a národné vlády nemajú žiadnu šancu ich regulovať,“ uviedol podľa SME jeden z navrhovateľ Roman Michelko.

sociálne siete poplatok
Freepik / úprava redakcie

Návrh zákona však vyslovene spomína diskusné fóra spravodajských webových portálov, čo Facebook či Instagram rozhodne nie sú. Mimochodom, ako poukazuje ďalej SME, v návrhu zákona nie je pojem „spravodajský webový portál“ nijako zadefinovaný.

„Problém s nenávistnými komentármi to určite nevyrieši, keďže najtoxickejšia diskusia je v prostredí sociálnych sietí a nie na webových portáloch,“ cituje Denník SME právnika Andreja Krajňáka z organizácie Via Iuris.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú