Krása a rozmanitosť našej planéty spočíva vo veľkej miere v členitosti jej terénu. Možno si to ale ani neuvedomuješ, no rovnako, ako sa vrásnia vysoké pohoria na pevnine, máme množstvo vyvýšenín a nížin aj pod hladinou oceánov či morí. Nová animácia od vedca  Jamesa O’Donoghueho ti ukáže, ako by to vyzeralo, keby z našej planéty postupne zmizla všetká voda.

Ako píše portál ScienceAlert, pod hladinou oceánov sa skrývajú až tri pätiny povrchu našej planéty. Väčšina Zeme je tak zaliata pod vodou, no pod jej hladinou sa ukrýva rovnako rozmanitý terén, ako na povrchu všetkých našich kontinentov.

Najnovšia animácia vedca O’Donoghueho čerpá značnú časť poznatkov a informácií z videa od NASA z roku 2008. Do pôvodného videa však dorobil postupné klesanie hladiny morí a oceánov spolu s meradlom, koľko metrov z hladiny je v danom momente preč.

Ako môžeš z priloženého videa vidieť, prvé metre klesania oceánov prebiehajú veľmi pomaly a to preto, že každý jeden kontinent sa do morí zvažuje veľmi pomaly. To znamená, že už po poklese pár metrov morskej hladiny by sa pevniny našich kontinentov zväčšili o desiatky až stovky metrov.

Ak by samotná hladina klesla o 2000 až 3000 metrov, tak by sa nám tiež ukázalo najdlhšie pohorie na svete, ktoré meria neuveriteľných 60 000 kilometrov a z ktorého sa pod vodnou hladinou nachádza až 90 %.

Ak by hladina oceánov klesla o 6000 metrov, suchá by bola drvivá väčšina zemského povrchu a pod vodou by zostali už len podmorské priekopy. Ak by mala prísť o vodu aj tá najhlbšia z nich,teda  Mariánska priekopa, hladina oceánov by musela klesnúť o ďalších 5000 metrov.

Okrem toho, že táto animácia ukazuje, aké rozmanité a členité je podmorské dno, prezrádza tiež, z akého smeru sa v minulosti presúvali naši predkovia z jedného kontinentu na druhý.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP