Nemecká automobilka VW predstavila svoju víziu nabíjania elektromobilov vo vlastnom koncepte ešte v minulom roku. Nápadu však verí natoľko, že prvotnú ideu teraz pretavila do reality a od návrhu sa takmer vôbec nelíši. Autonómny robot z dielne VW Group má byť budúcnosťou nabíjania elektromobilov, ktoré už nebudú musieť neustále parkovať na vyhradených miestach s nabíjačkami, informuje The Verge.

Napriek stúpajúcemu rozvoju elektromobility v automobilovom priemysle je v mnohých krajinách stále nedostatočne rozvinutá infraštruktúra nabíjacích staníc. S problémami sa môžu majitelia elektrických áut stretnúť napríklad v parkovacích garážach či na odľahlejších miestach, kde ešte neboli nabíjačky postavené.

Mobilné nabíjanie elektromobilov podľa VW

Riešením problému môže byť podľa Volkswagenu nový autonómny robot, ktorý zvládne celý nabíjací proces elektromobilu úplne samostatne a aj v takých podzemných garážach. Vodič vďaka robotovi viac nebude musieť vyhľadávať parkovacie miesto pre svoje e-auto, postará sa o to robot, ktorý aj svojim zvukovým prejavom pripomína robota R2-D2 zo Star Wars.

Reálny prototyp robota sa pritom takmer nelíši od konceptu, ktorý automobilka predstavila pred rokom. Robot si zachoval rovnaké tvary a dokonca aj vlastnú „tvár“.

Výrobca prezentoval jeho možnosti vo videu pri nabíjaní nového elektromobilu VW ID.4. Po zaparkovaní vozidla bude v budúcnosti vodičovi stačiť, aby robota privolal pomocou aplikácie alebo zabudovaným systémom vo vozidle.

Komunikáciu s elektromobilom zvláda robot bez zásahu človeka, šofér nemusí ani len otvárať veko pre nabíjačku. Autonómny pomocník jednoducho pritiahne k vozidlu batériu a robotickým ramenom ju pripojí k vozidlu, ktoré bude nabíjať počas toho, ako sa majiteľ vyberie napríklad na nákupy.

Kľúčom k lepšej infraštruktúre sú stále stojanové nabíjačky

Nabíjací robot sa nemusí zdať ako dokonalé riešenie pre nabíjanie elektromobilov, môže však poskytnúť lepšiu rozmanitosť medzi doterajšími metódami a vyšší komfort pri parkovaní v preplnených garážach. Dedikovaných parkovacích miest s nabíjačkami je stále relatívne málo a práve taký robot od VW v budúcnosti umožní, aby vodič zaparkoval v ktoromkoľvek parkovacom slote.

Nedostatok nabíjacích staníc však vníma aj samotný VW, ktorý okrem vízie nabíjania elektromobilov robotom ukázal aj nové rýchle nabíjacie stanice, informuje Engadget. Rozšíriť by sa mali v budúcom roku najmä v Číne, neskôr ich môže priniesť aj na ďalšie trhy. Takéto riešenie však nepoteší milovníkov futuristických technológií vlastnou digitálnou tvárou ani zvukmi robota R2-D2.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom