K doterajším 340 schváleným žiadostiam o dotácie môže pribudnúť ďalších 176 žiadostí, ktoré sú už na ministerstve a čakajú na schválenie. Aktualizovaný zoznam žiadostí si pozrieš tu.

Slovensko rozdalo na nákup elektromobilov a plug-in hybridov dotácie vo výške 6 miliónov eur, ktoré sa minuli za necelé 4 minúty po otvorení prihlasovania žiadateľov.

Po tomto bleskovom kole ale došlo na ich posudzovanie, schvaľovanie a vyplácanie až o niekoľko mesiacov neskôr. Za posunutý proces môže navyše aj koronakríza, ktorá oddialila schvaľovanie žiadostí.

Na schválenie čaká vyše ďalšia stovka žiadostí. Desiatky ďalších boli stornované, niektoré neschválené

V minulom kole bolo schválených celkovo 127 žiadostí o dotácie, v ktorých štát rozdelí žiadateľom celkovú sumu 1 096 000 €. Spolu tak bolo doteraz schválených 340 žiadostí, pričom k vyplateniu prvých dotácií došlo ešte koncom apríla. Financie vtedy dostalo prvých 13 žiadateľov. Z celkového množstva schválených dotácií žiadalo o podporu na nákup elektromobilu alebo plug-in hybridu 279 fyzických osôb a 61 právnických osôb.

Dávid Igaz / FonTech

Včera však Ministerstvo hospodárstva aktualizovalo zoznam žiadateľov, v ktorom je ďalších 127 žiadostí čakajúcich na schválenie. Celkovo 13 žiadostí nebolo podľa nového zoznamu schválených a 75 bolo stornovaných, kedy žiadatelia žiadosť zrušili alebo nesplnili lehotu na jej podanie podľa výzvy. V prípade takých žiadostí budú neschválené alebo stornované nahradené ďalšími žiadosťami čakateľov.

Ministerstvo vyžaduje dodržiavanie usmernení po nákupe vozidiel

Doteraz financie dostalo 40 žiadateľov, ktorým bolo vyplatených 299 000 €. Komisia navyše bude urýchľovať schvaľovací proces, ktorý spomalila pandémia koronavírusu. Ministerstvo hospodárstva SR zverejnilo aj niekoľko dôležitých informácií vo forme usmernení.

Rezort sa s usmerneniami zameral predovšetkým na havarijné poistenie, či nálepky „Jazdím ekologicky“. Práve nálepky sa stali tŕňom v oku niektorých úspešných žiadateľov, ktorí tento krok nevedia pochopiť.

Na svojom vozidle ich totiž musí mať každý, kto využije štátnu pomoc vo forme predmetných dotácií. Informácie o nálepkách sa nachádzajú v takzvanom usmernení pre zachovanie publicity programu. Svojim spôsobom môžeme povedať, že ide o akúsi marketingovú kampaň celého dotačného programu, na ktorú poslúžia nové elektrické vozidlá úspešných žiadateľov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom