Už o týždeň na streamovacej službe od Amazonu štartuje jeden z najočakávanejších a zároveň tiež najdiskutovanejších seriálov tohto roka Pán prsteňov: Prstene moci.

Vysokorozpočtová novinka za uplynulé týždne čelila kritike z viacerých frontov, či už za výber hercov, náznaky sexuality alebo prehnanú politikú korektnosť. Hlavným problémom však má byť predovšetkým odklon od predlohy univerza J.R.R. Tolkiena, ktoré sa nielen skalní fanúšikovia obávajú najviac.

Seriál, respektíve úvodnú dvojicu epizód, už mali príležitosť vidieť prví diváci a ich reakcie veru nie sú také, aké sme po kontroverzii posledných mesiacov očakávali. Pán prsteňov: Prstene moci je totiž podľa viacerých seriálové majstrovské dielo.

Obavy neboli na mieste

Chvála na budúci fantasy hit prichádza zo všetkých strán a prvé reakcie na seriálového Pána prsteňov sa jednohlasne zhodujú v tom, že fanúšikovia sa o jeho kvality obávali zbytočne.

Bola som skeptická, ale teraz som príjemne prekvapená. Je to výborné. Vlastne viac než to. Vizuál a tón rozprávania sú vynikajúce a ide o skvelý prídavok do Tolkienovho sveta,“ hovorí Lauren Sarner z New York Post.

TMDB

Pridáva sa aj Stephen Weintraub z portálu Collider, ktorý vyzdvihuje veľkovýpravnosť celého príbehu a avizuje, že diváci z vizuálu zostanú absolútne ohúrení.

Prvotné chvály putujú aj k hereckému osadenstvu. Špeciálne silný dojem má zanechávať postava Galadriel, ktorá bola v uplynulých týždňoch terčom kritiky nespokojných fanúšikov.

Recenzenti tiež hovoria, že diváci majú zabudnúť na upútavky, v ktorých tvorcovia divákov šikovne a trocha zlomyseľne zavádzali a finálna podoba seriálu sa od trailerov vo veľkom odlišuje.

Pocta Tolkienovi aj Jacksonovej trilógii

Prvé reakcie rovnako odpovedajú aj na horúcu otázku, či Amazon vo svojej novinke za pol miliardy rešpektoval Tolkienov odkaz. Jednoznačná odpoveď je áno, a nielen to.

Prstene moci majú byť poctou Tolkienovým textom a tiež chválenej filmovej trilógii režiséra Petera Jacksona. „Je to čistý Tolkien a popritom má tiež ducha filmov Petera Jacksona. Špeciálne efekty sú brilantné, herci fantastickí a už samotný prológ dá zabudnúť na všetky zlé pocity, ktoré ste pred premiérou mali,“ hovorí Rodrigo Salem z portálu Folha.

Youtube / Amazon

Zdá sa tiež, že autori sa neboja prichádzať aj s vlastnými originálnymi nápadmi, ktoré v dobre známom fantasy univerze fungujú a dávajú seriálu vlastnú identitu. Treba sa však pripraviť na pomalšie tempo rozprávania.

Vo finálnom hodnotení úvodných epizód sa niektorí recenzenti neboja Pán prsteňov: Prstene moci označiť za televízne majstrovské dielo či brilantnú televíznu novinku, ktorá robí všetky pocty svojej predlohe.

Prvé reakcie síce treba vždy brať s rezervou, takto pozitívnu odozvu však čakal len málokto. Pán prsteňov na Amazon Prime Video oficiálne štartuje v piatok 2. septembra, k dispozícii v tento deň bude dvojica prvých epizód. Ďalšie budú nasledovať epizódy každý týždeň v piatok.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP