Takéto BMW si ešte nevidel. Vyskúšali sme vodíkovú iX5 a ohromila nás vlastnosťami
Batérie či vodík? Táto otázka je aktuálne veľmi horúca a ľudstvo stojí na pomyselnej križovatke, či sa v doprave uberať smerom vodíkových technológií, čistých batérií, alebo tlačiť oba segmenty súčasne. BMW dnes na Slovensko prinieslo svoju pýchu v podobe vodíkového SUV iX5 Hydrogen a FonTech.sk mal jedinečnú príležitosť vďaka konferencii Globsec absolvovať prvé jazdy na tomto aute.
Spolu s vozidlom na Slovensko, kde je podpora tejto technológie vďaka ministrovi hospodárstva Richardovi Sulíkovi a jeho vodíkovému plánu veľmi silná, zavítal aj šéf vývoja vodíkových technológií BWM, Juergen Guldner, ktorý prezradil na Globsecu niekoľko kľúčových vlastností a výhod vodíkového elektromobilu oproti klasickému „baterkáču“.
Najvýkonnejší vodíkový systém v osobnom aute
BMW iX5 Hydrogen sa môže pýšiť najvýkonnejším vodíkovým systémom, aký sa doposiaľ v osobnom vozidle nachádza. Generátor má výkon až 125 kW a prebytky energie sa ukladajú do relatívne malej, 2 až 3 kWh batérie, ktorá poskytuje energiu v prípade potreby dodatočného výkonu až do 150 kW. Systémový výkon BMW iX5 Hydrogen tak činí až parádnych 275 kW (374 koní).
BMW pri vývoji vodíkových článkov spolupracuje s automobilkou Toyota. Rovnaké vodíkové články tak môžeme nájsť aj v Toyote Mirai.
Nádrž dokáže poňať až 6 kg vodíka a je umiestnená v spodnej časti vozidla na mieste, kde sa pri bežných elektromobiloch nachádzajú batérie. Automobilka počas prezentácie uviedla, že plne natankované SUV dokáže bez zastávky prejsť zhruba 500 km. Maximálna rýchlosť činí 190 km/h a zrýchlenie z 0 na 100 km/h dosahuje približne 7 sekúnd.
Niekoľko výhod oproti batériovému elektromobilu
Vodíkové BMW iX5 má oproti klasickému batériovému elektromobilu podľa automobilky hneď niekoľko výhod. Za prvé, jeho hmotnosť je porovnateľná s rovnako veľkým plug-in hybridom, čiže je nižšia než v prípade batériového elektromobilu rovnakej kategórie, čo má za následok lepšie jazdné vlastnosti.
BMW iX5 Hydrogen je tiež dobre zabezpečené v prípade rizika požiaru. Odhliadnuc od toho, že vodíkové auto s malou batériou je podstatne ľahšie uhasiť ako elektromobil s veľkým akumulátorom, má BMW aj špeciálny bezpečnostný systém, ktorý chráni inak veľmi reaktívny vodík.
Samotná nádrž totiž disponuje vysokou tepelnou odolnosťou, takže vodík vo vnútri je chránený aj v prípade požiaru. Akonáhle je to potrenné, systém sám vypustí z nádrže zostávajúci vodík cez špeciálny ventil, ktorý je umiestený na spodku nádrže.
Celá táto technológia bola preverená niekoľkými crash testami. Až keď sa dokázalo, že je vodíkový systém bezpečný, automobilka pristúpila k budovaniu auta ako takého.
V neposlednom rade vodíkové auto vyhráva nad batériovým elektromobilom aj z hľadiska kolísania dojazdu. BMW iX5 Hydrogen má totiž rovnaký, alebo veľmi podobný dojazd, či je vonku 30 stupňov nad nulou, alebo panujú silné mrazy.
Na rozdiel od Toyoty Mirai nevypúšťa BMW iX5 zo svojich výfukov takmer žiadnu vodu. Toyota má vo vozidle tlačidlo na vypustenie odpadovej vody, ktorá vzniká pri „spaľovaní“ vodíka. Tá by totiž mohla počas zimy zamrznúť a spôsobiť komplikácie, takže je potrebné túto vodu vypúšťať. V BMW však tento problém úplne odpadá.
Dizajn upravený pre lepšie prúdenie vzduchu
BMW iX5 Hydrogen sa viac podobá na klasický spaľovák než na batériový elektromobil. Batériové elektromobily totiž nepotrebujú toľko prieduchov a nasávaní na chladenie motora, no v prípade vodíkového auta je to inak.
Vodíková „X5-ka“ potrebuje o čosi viac vzduchu než klasická spaľovacia X5-ka, preto tu môžeš vidieť viac rôznych prieduchov a otvorov v prednej maske. Podobne ako pri spaľovacom motore, aj tu vzniká odpadové teplo, ktoré ale BMW efektívne využíva na vykurovanie interiéru.
Vodík do áut na Slovensku
Prvá slovenská vodíková čerpacia stanica vyrástla vo februári tohto roka v areáli Slovnaftu vo Vlčom hrdle. Patrí spoločnosti Messer Tatragas a jej plnička spĺňa všetky zákonom stanovené bezpečnostné podmienky a je pripravená pre plnenie autobusov a osobných vozidiel, zatiaľ na tlak maximálne 200 bar. Prvá vodíková čerpacia stanica na Slovensku je prístupná motoristom po predchádzajúcej registrácii na callcentrum.sk@messergroup.com alebo cez telefón 0850 111 221 každý pracovný deň od 6:00 do 15:00.
V areáli trnavského dopravcu Arriva, ktorý v kraji zabezpečuje aj prímeskú a mestskú autobusovú dopravu, bola dočasne umiestnená aj mobilná plniaca stanica s plniacim tlakom 350 barov. Počas prvých mesiacov však slúži výhradne na tankovanie dvojice prezentačných vodíkových elektromobilov.
Kľúčovou otázkou však je aj to, odkiaľ vodík do automobilov vziať. Jadrová energetická spoločnosť Slovenska (JESS) plánuje umiestniť výrobu zeleného vodíka pre dopravu do logistického areálu v Trnave – Modranke. Vodík tu bude vyrábať práve elektrolýzou, v pilotnej etape s jedným elektrolyzérom s maximálnou kapacitou na 0,45 tony vodíka denne. Toto množstvo by stačilo na natankovanie približne 20 – 25 autobusov, reálne sa však predpokladá len približne polovičná výroba. S montážou technológie na výrobu vodíka v Trnave – Modranke počíta investor v druhom kvartáli roka 2023. Predpokladaný termín spustenia výroby je štvrtý kvartál roku 2023. Celkové náklady odhaduje na približne 4 milióny eur.
Úplne nový zážitok z jazdy
Aj keď má vodíkové auto mnoho spoločného s batériovým elektromobilom, zážitok z jazdy na BMW iX5 Hydrogen bol v istom zmysle unikátny. Auto bolo ešte o čosi tichšie než klasický „baterkáč“, inak sa podvozkovo jedná o úplne rovnaké auto, akým je spaľovacia X5.
Stále jedná iba o prototyp. Do konca tohto roka však chce mať BMW na cestách menšiu flotilu vodíkového iX5, ktorá bude určená na testovacie účely. Prvé vodíkové BMW by sa mali dostať do predaja najneskôr do konca tohto desaťročia.
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Na Slovensko dorazila najväčšia inovácia za roky. Vážení, takto vyzerá paušál budúcnosti
Bratislavu zmení na nepoznanie. Vieme, kedy by mohla po novej trati prejsť prvá električka
Nakúpiš v ňom 24/7 bez obsluhy. Obľúbený reťazec otvoril na Slovensku nový futuristický obchod
Black Friday na Slovensku: Nekalé praktiky a minimálne zľavy. Takto nenaletíš a ušetríš (TOP tipy)
Slováci o nich vôbec netušia. Expert prezradil tajné triky, ktorými ušetríš stovky eur na energiách
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Buď ju miluješ, alebo nenávidíš. Nová Kia prichádza s vychytávkou, ktorá rozdeľuje automobilový svet
- Je gigantický a má dojazd vyše 600 km. Obľúbená automobilka odhalila najväčšie auto, aké kedy vyrobili (+FOTO)
- Toto si ešte nevidel. Volkswagen začne vyrábať elektrické vozidlo, ktoré nasýti Afriku
- Nikto ich nechce. Najväčšia autopožičovňa predáva 30-tisíc elektromobilov, dostali ju do miliardového mínusu
- Vyrobili ich automobilky, ktoré už neexistujú. Toto je TOP 8 áut, ktoré sa navždy zapísali do histórie
-
- Toto si ešte nevidel. Volkswagen začne vyrábať elektrické vozidlo, ktoré nasýti Afriku
- Vyrobili ich automobilky, ktoré už neexistujú. Toto je TOP 8 áut, ktoré sa navždy zapísali do histórie
- Na spaľovák už nepozrieš. Stellantis ukázal tajnú zbraň, ktorý dá elektromobilom kľúčovú výhodu
- Nikto ich nechce. Najväčšia autopožičovňa predáva 30-tisíc elektromobilov, dostali ju do miliardového mínusu
- Buď ju miluješ, alebo nenávidíš. Nová Kia prichádza s vychytávkou, ktorá rozdeľuje automobilový svet
-
- Výnimočný motor spasí elektromobily. Mercedes ukázal unikátny pohon, ktorý rozdrví trh
- Vyrobili ich automobilky, ktoré už neexistujú. Toto je TOP 8 áut, ktoré sa navždy zapísali do histórie
- Nikto ich nechce. Najväčšia autopožičovňa predáva 30-tisíc elektromobilov, dostali ju do miliardového mínusu
- Európske automobilky sa topia v kríze. Obviňujú EÚ z „absurdného“ zákazu, pritom za tým stojí niečo úplne iné
- Elektromobil od Xiaomi popiera fyziku. Prekonal rýchlostný rekord a dostane technológiu ako zo sci-fi
Akcie v USA rastú. Nvidia a banky vedú trh do ziskov
Ničivá sila prírody udrela na Islande. Láva po výbuchu sopky narobila obrovské škody
Z Dunaja spravili laboratórium. Ryby vybavené vysielačkami prezradia viac, než čakáš
Bič na vodičov: Kamery s AI prichytili s telefónom v ruke i bez pásov
Klíme nepomôže, kričia aktivisti. Nový jadrový zdroj na Slovensku je pod paľbou kritiky
Copyright© 2024 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené