Cestovanie v čase je jednou z najväčších záhad, ktoré si ľudstvo kladie. Predstava návratu do minulosti je fascinujúca, no prináša aj vážne problémy. Najväčším z nich je paradox starého otca. Ak sa vrátiš do minulosti a zabrániš svojim starým rodičom, aby sa stretli, logicky by si sa nikdy nenarodil (aj tvoji rodičia), a teda by si do minulosti nemohol cestovať. Takéto paradoxy sú hlavným argumentom proti tomu, že cestovanie v čase by mohlo byť možné

Germain Tobar, fyzik z Univerzity Queensland v Austrálii  predstavil nové riešenie. Vypracoval totiž matematický model, ktorý ukazuje, že vesmír je schopný prispôsobiť sa tak, aby zmieňovaný, ale i mnohé ďalšie paradoxy, vôbec nevznikli, uvádza portál ScienceAlert.

Ako to funguje?

Predstav si, že sa vrátiš do minulosti, aby si zabránil nejakej katastrofe, napríklad šíreniu smrteľnej epidémie. Ak by si bol úspešný, paradoxne by neexistoval dôvod, aby si sa do minulosti vracal. Podľa Tobara by sa však v tomto prípade vesmír „opravil“ tak, aby epidémia vznikla iným spôsobom – výsledok by ostal nezmenený. Tobar tým dokazuje, že akokoľvek zasiahneš do minulosti, časopriestor sa prispôsobí a zabezpečí, že logická konzistencia zostane zachovaná.

Flickr / SpaceX, YouTube / Guardian Australia

Tento princíp vychádza z Einsteinovej teórie relativity, ktorá predpovedá existenciu uzavretých časových kriviek. Tie umožňujú, aby sa udalosť mohla stať súčasťou svojej vlastnej minulosti i budúcnosti. Tobarov model ukazuje, že aj pri slobodnej vôli cestovateľa v čase by jeho činy vždy viedli k výsledku, ktorý by neporušil zákony príčiny a následku.

Kľúčovým objavom Tobara je, že vesmír sa riadi deterministickými pravidlami. To znamená, že udalosti sa vyvíjajú podľa pevných zákonov, ktoré neumožnia nelogické situácie. Ak sa pokúsiš vytvoriť paradox, časopriestor upraví okolnosti tak, aby to nebolo možné.

Hoci Tobarove výpočty dávajú logický zmysel, technológia potrebná na cestovanie v čase je stále v rovine sci-fi. Návrhy „časostrojov“ existujú len ako hypotetické koncepty, ktoré si vyžadujú extrémne podmienky – napríklad ohýbanie priestoru a času pomocou obrovskej energie. Legendárny fyzik Stephen Hawking však veril, že pokrok vo fyzike by mohol raz tieto teórie premeniť na realitu.

Ak sa teda niekedy dostaneme do bodu, kde budeme schopní cestovať časom, podľa Tobara sa nemusíš báť, že by si rozbil logiku vesmíru. Nech urobíš čokoľvek, vesmír sa sám prispôsobí a paradoxom sa vyhne.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP