Americká vláda vysiela na obežnú dráhu Zeme svoj tajný raketoplán X-37B už od roku 2010, no stále nie je jasné, za akým účelom. Misie tohto projektu sú totiž tajné, no každá z nich trvá stále o nejaký čas dlhšie ako tá predošlá. Od roku 2017 strávil tento raketoplán na obežnej dráhe Zeme 717 dní, 20 hodín a 42 minút plnením tajnej misie, informuje Space.

Spojené štáty oficiálne označujú lety tohto tajného raketoplánu ako misie na testovanie opakovane použiteľných technológií pre budúce programy a vykonávanie rôznych experimentov, píše na oficiálnom webe Vzdušných síl. Testovanie na orbitálnej dráhe Zeme pritom prebieha už 9 rokov a poslednú misiu, označenú ako „OTV-5“, spustili USA 5. septembra v roku 2017, kedy raketoplán vyniesla na orbitálnu dráhu raketa Falcon 9.

Tajné misie s odhalenými experimentami

Podľa stránky letectva patrí medzi skúmané technológie „moderný navádzací systém, systémy tepelnej ochrany, avionika, vysokoteplotné štuktúry a tesnenia, ľahké elektromechanické letové systémy, pokročilé pohonné systémy, pokročilé materiály, autonómny orbitálny let a návrat na Zem so vstupom do atmosféry“. Jedná sa však o experimentálny raketoplán a zverejnené informácie nemusia odhaľovať celú pravdu.

Za výrobou tohto raketoplánu stojí spoločnosť Boeing, ktorá skonštruovala a vyrobila 8,9 m dlhú, 2,9 m vysokú konštrukciu s rozpätím krídel 4,5 metra, ktorá váži takmer 5 ton. Posledná misia, ktorej sa tento raketoplán zúčastnil, trvala ešte dlhšie ako tie predošlé. Prvý let od roku 2010 skončil po 224 dňoch, kedy sa stroj vrátil na Zem. Na orbitálnu dráhu Zeme potom znova odštartoval v roku 2011 a zotrval na nej až do roku 2012, kedy opäť pristál, no tentokrát už po 468 dňoch.

Zobraziť celú galériu (3)
Prvý let raketoplánu X-37B z roku 2010. Raketoplán je umiestnený v púzdre štartovacej rakety Atlas V. Na pozadí je viditeľná polovica celého stroja. Zdroj: af.mil

Nenechaj si ujsť
Kolonizácia Marsu je veľmi ďaleko. Odborníci predpovedajú poriadny posun ďalšej evolúcie ľudstva

Tretia misia sa od roku 2012 natiahla na 675 dní a 4. let uskutočnil raketoplán práve v roku 2017 a trvá už viac ako 717 dní. Väčšina satelitov a pozorovacích zariadení však strávi na obežnej dráhe alebo vo vesmíre omnoho dlhší čas a v mnohých prípadoch ide o misiu aj na 5 rokov. Pri horizontálnom pristávaní však raketoplán X-37B už na zemi pristáva pomocou vlastných kolies. Okolo jeho misií sa pritom vytvorilo množstvo špekulácií a konšpirácií.

Záhadný pohon, ktorý popiera zákony fyziky

Niektoré hovoria aj o testovaní „nereálneho“ pohonu EM Drive, ktorý mala údajne pred pár rokmi skúmať podľa uniknutých dokumentov aj NASA, informuje Science Alert. S takýmto pohonom však mala vo vesmíre experimentovať už aj Čína. EM Drive zaplnil titulky médií po tom ako sa odhalil princíp jeho fungovania, ktorý má byť zdanlivo nemožný a popiera zákony fyziky, konkrétne 3. Newtonov zákon, ktorý hovorí akcii a reakcii. Ide totiž o pohonný systém, ktorý nevyužíva žiadne palivo a na Mars by mohol dostať človeka už za 70 dní.

Zobraziť celú galériu (3)
Záhadný pohon EM Drive, ktorý má popierať 3. Newtonov zákon o akcii a reakcii. Zdroj: emdrive.com

Je teda skutočne otázne či americké letectvo testuje vo vesmíre iba spomínané technológie alebo má v rukáve niečo, čo by mohlo zmeniť budúcnosť vesmírnych letov. Hoci informácie na stránkach prezrádzajú účely misií OTV-1 až OTV-5, skutočné dôvody týchto niekoľko stoviek dní trvajúcich letov môžu byť záhadnejšie ako sa zdá.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú