Slovenská informačná služba (SIS) vydala svoju výročnú správu za rok 2019, v ktorej sa zamerala aj na dosiahnuté výsledky počas monitorovania aktivít zahraničných spravodajských služieb a subjektov na Slovensku. Hlavným „terčom“ boli hrozby z Číny a Ruska, ktorých prítomnosť nie je na Slovensku žiadnym tajomstvom, na tému medzi inými upozornil portál Infosecurity.sk dnes ráno na svojom Facebooku.

SIS zverejnila svoju výročnú správu za rok 2019, v ktorej na rozdiel od miernejších vyjadrení z minulých rokov pomenúva bezpečnostné hrozby pre záujmy Slovenska omnoho presnejšie.

V oblasti kontrašpionážnej ochrany sa tajná služba zamerala na monitorovanie aktivity zahraničných spravodajských služieb, pričom išlo najmä o ruské a čínske subjekty.

Čína využíva telekomunikačného giganta

Činnosť ruských spravodajských služieb ohrozovala záujmy SR prevažne ako člena EÚ a NATO. Ich príslušníci, ktorí na území SR často pôsobia pod diplomatickým krytím, sa pokúšali infiltrovať do orgánov štátnej správy prostredníctvom kontaktovania záujmových osôb s prístupom k citlivým utajovaným informáciám z prostredia EÚ a NATO, najmä so zameraním na energetickú a vojenskú problematiku.

Prioritným predmetom záujmu zahraničných subjektov v hodnotenom období boli témy ako kontrola zbrojenia, návštevy vrcholných predstaviteľov SR na Ukrajine a na Balkáne, účasť vrcholných predstaviteľov SR na inaugurácii novozvoleného prezidenta Ukrajiny a kybernetická bezpečnosť.

Z čínskej strany išlo naopak prevažne o získavanie informácií z oblasti IT a telekomunikačných technológií. Podľa SIS boli však tieto aktivity zaznamenané u predstaviteľov nemenovanej čínskej telekomunikačnej spoločnosti, ktorí nadväzovali vzťahy na niekoľkých ministerstvách.

„Asertívne pôsobenie čínskych spravodajských zložiek bolo zaznamenané predovšetkým v súvislosti s predstaviteľmi významnej čínskej telekomunikačnej spoločnosti, ktorých záujem sa v SR orientuje na viacero tematických oblastí.“

Vytváranie a následné rozvíjanie vzťahov zo strany predmetnej telekomunikačnej spoločnosti sa v hodnotenom období týkalo pracovníkov niekoľkých ministerstiev,“ znie správa SIS. 

Azda každému znalcovi technológií napadne ako prvá pri týchto informáciách spoločnosť Huawei, ktorá je na slovenskom trhu pomerne známa.

Zástupcov čínskeho giganta oslovil v tejto veci Denník N, pričom firma odpovedala, že dodržiava zákon a podniká transparentne. Zároveň sa nechce zatiahnuť do ničím nepodložených konšpirácií založených na neoveriteľných tvrdeniach, uviedla pre Denník N mediálna zástupkyňa Huawei Mariana Trstíková.

Proruské médiá podporuje propaganda

Okrem kontrašpionážnej ochrany je však úlohou SIS aj monitorovanie hybridných hrozieb, pre ktoré zriadil Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) v júli aj vlastné pracovisko.

Tajná služba počas minulého roka zaznamenala najmä vplyvové kampane zahraničných subjektov s cieľom oslabiť jednotu a obranyschopnosť EÚ a NATO, ktorých je Slovensko členom. Primárnym zdrojom týchto kampaní boli ruské zdroje, ktoré smerovali tieto informácie na podobne orientované médiá a organizácie v európskych štátoch.

„Hlavnými šíriteľmi proruských naratívov v SR boli proruské občianske organizácie a skupiny na sociálnych sieťach, ruské spravodajské médiá, vrátane ich zahraničných pobočiek, a tzv. alternatívne médiá.“

Obdobne ako v predošlom období, ruská propaganda do veľkej miery zneužívala proruských sympatizantov, ktorí z vlastného presvedčenia nekriticky preberali a ďalej šírili tieto posolstvá,“ uviedla SIS. 

V oblasti hybridných hrozieb však služba monitorovala aj vplyvové aktivity Číny, ktoré boli zamerané najmä na šírenie politiky jednej Číny prostredníctvom propagandy cez lokálne médiá. V tomto smere je však osobitným rizikovým aspektom týchto aktivít ich úzke prepojenie na čínske spravodajské služby.

SIS sledovala aj „domácu“ scénu, pričom išlo najmä o činnosti lídrov slovenských pravicovo-extrémistických skupín s cieľom posilniť ich vplyv politickej scéne a v spoločenskom živote prostredníctvom kandidatúr v prezidentských voľbách či voľbách do Európskeho parlamentu a Národnej rady SR.

Na oslovenie potencionálnych voličov extrémisti opätovne poukazovali na problémy spojené s rómskou minoritou, kritizovali postoje a aktivity EÚ a v neposlednom rade narástla aj kritika práv komunity LGBTI.

Štátny orgán napadli ruskí hackeri

V neposlednom rade sa výročná správa venuje plneniu ochrany SIS pred kybernetickými hrozbami. V roku 2019 upozornila služba kompetentné orgány na sieťovú komunikáciu jedného zo štátnych orgánov SR so serverom, ktorý bol infikovaný škodlivým kódom skupiny ruských hackerov s označením Turla, ktorých často spájajú so špionážou.

Okrem toho sa SIS venovala aj problematike budúceho budovania 5G sietí na Slovensku, respektíve potencionálnemu ohrozeniu ich stability či funkčnosti. Tajná služba tiež zachytila prípady týkajúce sa zneužitia serverov umiestnených v SR na nelegálne činnosti v globálnom kybernetickom priestore.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú