Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Celosvetovo známy sociálny filozof Yuval Noach Harari, ktorý sa preslávil medzinárodným bestsellerom o histórii ľudstva s názvom Sapiens, varuje pred umelou inteligenciou. Na tému upozornil portál Futurism.

„Hacknuteľní ľudia“

Technologický pokrok neustále naberá na obrátkach. To, čo kedysi trvalo 10 alebo 20 rokov, dnes stihneme zrealizovať za markantne kratšiu dobu. Za týmto trendom stoja výdobytky digitálnej éry, medzi ktorými nechýba ani čoraz pokročilejšia umelá inteligencia (AI).

Obavy, že by sa niekedy v budúcnosti mohla umelá inteligencia obrátiť proti nám, vyjadrilo množstvo odborníkov, medzi ktorými nechýba ani vynálezca a vizionár Elon Musk či zosnulý vedec Stephen Hawking.

Najnovšie sa k nim pridáva i Harari, podľa ktorého ak nezačneme regulovať AI, veľké spoločnosti skrz ne budú „hackovať ľudí“.

„Hacknuť ľudskú bytosť znamená poznať danú osobu lepšie, ako pozná sama seba, a na základe toho ňou potom stále viac manipulovať,“ cituje Harariho vyjadrenia portál Futurism.

Aby sme sa tomuto problému dokázali včas vyhnúť, Harari vyzýva svetových lídrov, aby začali regulovať umelú inteligenciu, ale i snahu veľkých korporácií zbierať veľké množstvá údajov.

„Netflix nám hovorí, čo máme pozerať a Amazon nám hovorí, čo si máme kúpiť. Eventuálne, za 10, 20 alebo 30 rokov by vám tieto algoritmy mohli povedať, čo máte študovať, kde máte pracovať, koho si máte vziať a koho máte voliť,“ cituje Harariho vyjadrenia portál Futurism.

Ako píše portál CBSNews, svetoznámy autor ďalej poukazuje aj na to, že pandémia otvorila dvere nie zrovna vítanému zberu dát a údajov.

„Sú to údaje o tom, čo sa deje v mojom tele. To, čo sme doposiaľ videli je len to, ako korporácie a vlády zbierajú údaje o tom, kam ideme, s kým sa stretávame, aké filmy pozeráme. V ďalšej fáze sa nám monitorovanie dostane pod kožu,“ cituje portál CBSNews.

Harari ďalej vyzval krajiny, aby hrozbu v podobe AI brali nanajvýš vážne, pričom navrhuje, aby boli zavedené jasné a najmä prísne pravidlá, ktoré zabezpečia, že zozbierané údaje nebudú využívané na manipuláciu verejnosti.

Jadro celého problému vidí v technologických spoločnostiach, ktorých biznisom je zhromažďovanie veľkého množstva údajov o ich používateľoch. Obáva sa totiž, že ľudia čím ďalej tým viac odovzdávajú informácie o svojom súkromnom živote subjektom, ktoré nemajú vždy tie najlepšie úmysly.

Pixabay

Meta predstavila virtuálny svet

Ide o veľmi zaujímavé vyjadrenia obzvlášť v čase, kedy Facebook, teda po novom už Meta, predstavila svoj virtuálny svet Metaverse, kde sa zrejme objavia aj digitálni ľudia.

Digitálnych ľudí s umelou inteligenciou, ktorých môžu klienti neskôr využiť na obsluhu zákazníkov, reklamné videá alebo dokonca vzdelávanie vyvíja novozélandská firma Soul Machines.

Aj keď sú úmysly v podstate čisté, teda okrem jasnej vidiny zisku, tieto plány pôsobia skôr ako vystrihnuté z dystopického sci-fi príbehu na štýl Orwellovského sveta, ktorý sa akousi nešťastnou náhodou zmiešal s Muskovou nočnou morou a knihou Ernesta Clinea „Ready Player One“, podľa ktorej neskôr natočil Spielberg známy film.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú