Aktualizácia 26.2.2022 23:28 (TASR): 

Európska únia spolu so Spojenými štátmi a ďalšími západnými partnermi oznámila v sobotu večer nové sankcie voči Rusku za jeho inváziu na Ukrajinu. Medzi nimi figuruje vylúčenie niekoľkých ruských bánk zo systému medzibankových platieb SWIFT. Informovala o tom britská spravodajská stanica BBC.

Svoje rozhodnutie západní lídri zdôvodnili pokračujúcimi útokmi na Kyjev a ďalšie ukrajinské mestá. Lídri západných štátov deklarovali, že v tejto situácii sú „rozhodnutí pokračovať“ v reštrikciách, ktoré Rusko ešte viac izolujú od medzinárodného finančného systému a našich ekonomík“.

Opatrenia, ktoré sa majú implementovať v najbližších dňoch, zahŕňajú odstránenie „vybraných ruských bánk zo systému zasielania správ SWIFT.“ To zabezpečí, že tieto banky budú odpojené od medzinárodného finančného systému a poškodí ich schopnosť pôsobiť globálne,“ citovala BBC zo spoločného vyhlásenia.

Západní spojenci tvrdia, že sa tiež „zaviažu uvaliť reštriktívne opatrenia, ktoré zabránia ruskej centrálnej banke rozmiestniť svoje medzinárodné rezervy spôsobom podkopávajúcim vplyv našich sankcií“.

Západní spojenci tiež obmedzia možnosť bohatých Rusov „kupovať si“ občianstvo v iných krajinách. Toto rozhodnutie je pokračovaním sankcií, ktoré západné krajiny zavádzajú v reakcii na ruskú tzv. špeciálnu vojenskú operáciu na Ukrajine.

Pôvodný článok

So stupňujúcimi bojmi na Ukrajine eskalujú aj sankcie zo strany Európskej únie, Spojených štátov a ďalších voči Rusku. Už v deň invázie EÚ vyhlásila vôbec najtvrdšie sankcie, aké kedy uvalila, prišlo aj na zmrazenie majetku Putina a vybraných ministrov.

S jedným z najtvrdších obmedzení Európa stále váha, zdá sa však, že v najbližších dňoch skutočne dôjde k vyradeniu Ruska z platobného systému SWIFT.

Potvrdzuje to aj portál idnes.cz s odvolaním sa na vysokého činiteľa centrálnej banky EÚ. „Je to dostatočné? Nie. Je to nevyhnutné? Rozhodne.“ Zároveň však dodal, že škody v tomto prípade utrpia všetky strany.

kremlin.ru

Vyradenie Ruska z platobného systému SWIFT by totiž výrazne skomplikovalo medzinárodné bankové transakcie a s najväčšou pravdepodobnosťou bude znamenať odstrihnutie Európy od ruského plynu, ropy a ďalších surovín i komodít, za ktoré krajiny nebudú mať ako zaplatiť.

Sankcie majú zmysel iba vtedy, ak budú náklady pre obidve strany, a toto bude nákladné,“ dodáva nemenovaný zdroj.

Systém SWIFT vo svete využíva viac ako 11-tisíc finančných inštitúcií v 200 krajinách sveta. Podľa Investopedia približne polovica zo všetkých finančných transakcií prejde práve cez tento systém, samotné Rusko je zodpovedné približne za 1 % transakcií.

Vyradenie Ruska zo systému SWIFT výrazne ochromí celý medzinárodný obchodný styk s touto krajinou, aj preto mnohé európske štáty s ráznym krokom doposiaľ váhali.

Definitíva už čoskoro

S eskalujúcimi bojmi na Ukrajine a neochote nájsť spoločný dialóg sa však mení aj postoj európskych štátov a po súčasných rokovaniach sa čoraz viac európskych lídrov prikláňa k drastickej altarnatíve.

Postoj po telefonáte s prezidentom Ukrajiny zmenilo napríklad Taliansko, súhlasí aj Francúzsko a Nemecko, ktoré má s Ruskom najväčšie obchodné transakcie spomedzi všetkých členských štátov EÚ.

Freepik (Úprava redakcie)

Portál Teraz.sk informuje, že návrh vylúčiť Rusko zo systému SWIFT má podľa ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského už takmer úplnú podporu medzi členskými krajinami EÚ.

Poslednou krajinou, ktorá s vyradením Ruska nesúhlasí, má byť Maďarsko, podľa šéfa maďarskej diplomacie Pétera Szijjártóa však tieto informácie nie sú pravdivé a Maďarsko je pripravené podporiť toto rozhodnutie. K návrhu sa prikláňa aj Slovensko, čo na sociálnych sieťach potvrdil premiér Eduard Heger.

Rusko varuje – odveta bude tvrdá

Na tvrdé sankcie je pripravené reagovať aj samotné Rusko. Bývalý ruský prezident a premiér Dmitrij Medvedev na sociálnych sieťach varoval, že Moskva by mohla v reakcii na sankcie zabaviť majetok podnikov a občanov zo Spojených štátov a Európy, informuje agentúra Tass.

(Odpovieme) zabavovaním majetku zahraničných osôb a spoločností v Rusku v súlade s národným pravidlom. A možno tiež znárodnením majetku ľudí registrovaných v nepriateľských jurisdikciách ako Európskej únie, členských štátoch a a ďalších anglosaských štátov, ktoré sa na tomto podieľajú. Našťastie máme početné skúsenosti aj legislatívu. Veľmi tvrdú. Takže to najzaujímavejšie sa ešte len začína…“

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP