Výskumníci pomocou interferometrov LIGO a Virgo zaznamenali po prvýkrát udalosť, ktorá vyzerá ako kolízia čiernej diery a neutrónovej hviezdy. Detekovali ju pomocou gravitačných vĺn, ktoré spôsobila, píše Science Alert.

Podľa najnovších informácií sme boli po prvýkrát svedkami kozmickej kolízie medzi čiernou dierou a neutrónovou hviezdou. Udalosť s názvom S190814bv bola zachytená interferometrami LIGO a Virgo v stredu 14. augusta, a astronómovia na základe prvotnej analýzy usúdili, že išlo na 99 % o kolíziu čiernej diery a neutrónovej hviezdy. Pokiaľ sa to potvrdí, pôjde o prvú oficiálnu detekciu tohto javu.

„Je to ako noc pred Vianocami. Čakám, až uvidím, čo je pod stromčekom.“ povedal pre Science Alert astronóm z Univerzity v Santa Cruz, Ryan Foley. Napriek tomu, že vedci tieto údaje stále analyzujú a zisťujú, čo gravitačné vlny spôsobili, jedna vec sa zdá byť istá. „Niečo sa stalo. Zatiaľ to nevyzerá ako niečo, čo sme už s istotou niekedy v minulosti zachytili“, uviedol fyzik z Univerzity v Chicagu, Daniel Holz, píše Science News.

Zobraziť celú galériu (1)
Neutrónová hviezda / Zdroj: Youtube / Socratica

Kľúčom je elektromagnetické žiarenie

Podľa astronómov ku kolízii medzi dvoma masívnymi telesami došlo približne 900 miliónov svetelných rokov od Zeme, a doteraz v tejto oblasti hľadajú akékoľvek elektromagnetické žiarenie, ktoré mohlo byť pri zrážke emitované. Mohlo by sa totiž uvoľniť, ak by bola neutrónová hviezda roztrhnutá čiernou dierou skôr, než by sa v nej stratila.

„Boli by sme radi, keby sme pozorovali čiernu dieru, ktorá neutrónovú hviezdu roztrhne. Poskytlo by nám to totiž dôležité informácie o materiáli, ktorý ju vytvára.“, povedala pre Science Alert fyzička z Austrálskej Národnej Univerzity, Susan Scott.

Výskum naďalej pokračuje

Ak však výskumníci žiadne elektromagnetické žiarenie nenájdu, mohlo by to znamenať, že hľadajú na zlom mieste, alebo je príliš slabé na pozorovanie. Existuje tiež možnosť, že v kolízii neutrónová hviezda nefigurovala, čo by však bolo veľmi zaujímavé, pretože podľa signálu išlo o objekt menší ako trojnásobok hmoty nášho Slnka.

Ak by išlo o ďalšiu čiernu dieru, bola by pravdepodobne najmenšia, akú sme doteraz videli. Špekulácie potvrdí až ďalšie štúdium, ktoré môže odhaliť nové tajomstvá o týchto masívnych vesmírnych telesách.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom