„Super radar“ – presne týmto slovným spojením označil rakúsky portál Heute nové mobilné radary, ktoré sú omnoho prísnejšie. Doteraz boli radary v Rakúsku v mnohých úsekoch pomerne benevolentné, to sa však zásadne mení.

Nové super radary rozdávajú pokuty už pri prekročení rýchlosti o 3 km/h, čo môže nič netušiacich vodičov poriadne zaskočiť. Do prevádzky ich uviedli prvých 19 a mnohé naznačuje tomu, že budú časom pribúdať. Pokuty začínajú na sume 36 €, no môžu sa vyšplhať do rozmedzia 150 až 5000 €, ak rýchlosť prekročíš o 30 km/h.

Ak v Rakúsku prekročíš povolenú rýchlosť o viac ako 40 km/h v obci (50 km/h mimo obce), prídeš o vodičský preukaz, upozorňuje portál Heute.

Kde sa nachádzajú?

Nikto vlastne poriadne nevie. Podľa všetkého sa vo Viedni nachádza 21 nových radarov, pričom 19 z toho sú práve spomínané super radary. Tie sú vybavené novou laserovou technológiou, ktorá je vylepšením laserovej technológie z roku 2021. Pred rokom 2021 sa v Rakúsku používala radarová technológia, ktorá je menej presná.

Je však verejne známe, že z 21 zariadení patria dve spoločnosti Asfinag, a to na diaľnici A4 pri Simmeringer Haide v smere na letisko a jedno na diaľnici S1 pri Rothneusiedl. Tri ďalšie zariadenia patria mestu Viedeň a zvyšné sú vo vlastníctve Krajinského policajného riaditeľstva Viedeň.

Umiestnenie zariadení (nie schránok) sa vždy mení po vyhodnotení, ktoré zahŕňa rôzne body, ako sú nové rýchlostné limity, kumulácia nehôd a tak ďalej,“ povedala hovorkyňa polície pre Heute. „Oznámenie preto nie je ani zmysluplné, ani účelové.

František Iván/TASR

Z toho vyplýva, že vo Viedni a na okolitých diaľniciach si musíš dávať väčší pozor na svoju rýchlosť. Radary totiž posielajú pokuty prakticky do celej Európy, takže si ťa počká v schránke aj u nás na Slovensku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP