Slovenskí poslanci „stratili“ kópie svojich pasov na známom úložisku Ulož.to. V stredu večer sa tam totiž ocitli oskenované verzie pasov delegácie, ktorá odišla na výstavu EXPO Dubaj 2020. Medzi uniknutými kópiami pasov mal svoj diplomatický pas Richard Sulík.

Verejne dostupná bola aj kópia pasu jeho dcéry a poslancov SaS, OĽaNO a predsedu Košického samosprávneho kraja Rastislava Trnku. O téme ako prvá informovala skupina Nekŕmte nás odpadom na Facebooku a neskôr aj ďalšie slovenské médiá.

So Sulíkom letela štátnym lietadlom do Dubaja aj jeho dcéra

Na serveroch Ulož.to bolo dovedna na stiahnutie až 60 kópií pasov slovenskej delegácie, ktorá odišla na výstavu do Dubaja. Podľa denníka SME boli takto dostupné okrem vyššie spomenutých pasov aj pasy ďalších desiatok podnikateľov, štátnych zamestnancov, ale i novinárov.

Súbor vo formáte „.zip“, ktorý obsahoval všetky kópie pasov, nebol na Ulož.to nijako šifrovaný a bol verejne dostupný na stiahnutie. Krátko po zverejnení týchto informácií facebookovou skupinou Nekŕmte nás odpadom bol súbor s kópiami pasov z Ulož.to odstránený.

Od Vás: Profesionalita našej vlády a dodržanie GDPR v praxi … Išli na EXPO do Dubaja a tak ich ľudí nenapadlo nič…

Posted by Nekŕmte nás odpadom on Wednesday, November 3, 2021

„Po našom zverejnení sa nezodpovedný úradník zobudil a odkaz vymazal. Koľko ľudí si ale za ten čas naskenované cestovné pasy stiahlo, nevieme. V každom prípade sme zverejnením linku poukázali na diletantizmus vládnych úradníkov,“ informovala skupina Nekŕmte nás odpadom na Facebooku.

Oskenované pasy pritom neboli nijakým spôsobom upravené a obsahovali tak všetky citlivé informácie, vrátane identifikačného čísla, dátumu a miesta narodenia a dátumu platnosti. Momentálne však nie je jasné, koľko ľudí si tento súbor s kópiami pasov stihlo do odstránenia súboru stiahnuť.

Aktuálne zisťujeme, čo sa presne stalo a z akého dôvodu boli tieto údaje zverejnené. V prípade, že zistíme protiprávne konanie, obrátime sa na príslušné úrady,“ informovala podľa SME hovorkyňa ministerstva hospodárstva Katarína Matejková.

Richard Sulík počas výstavy informuje sledovateľov na Facebooku o aktuálnom dianí, pričom len nedávno zverejnil fotku, ktorá zachytáva varenie bryndzových halušiek v Dubaji. Mnohí ho však kritizujú za to, že do Dubaja zobral štátnym lietadlom aj svoju dcéru.

Situáciu využil podľa denníka Pravda počas odvolávania Milana Krajniaka aj Róbert Fico, ktorý na adresu Sulíka podotkol, že „dnes varí v Dubaji halušky v tričku SaS a odletel tam na štátnom lietadle aj s vlastnou dcérou“.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú