Armádna umelá inteligencia môže byť zneužitá na odpočúvanie a sledovanie bežných občanov Spojených štátov, upozorňuje WIRED. Dôvodom sú chýbajúce regulácie a podľa mnohých ide o vážne riziko, ktoré by malo znepokojovať prakticky všetkých obyvateľov – túto technológiu totiž môže momentálne zneužiť ktokoľvek, kto je ochotný za ňu zaplatiť.

Mala bojovať s terorizmom

Ako vysvetľuje Interesting Engineering, najmä v USA v posledných rokoch vznikli desiatky rôznych súkromných spoločností, ktoré využívajú príležitosť a predávajú systémy na „manažment reputácie“ či „vyhodnotenie vnútornej hrozby“. Za týmito zdanlivo užitočnými službami sa však skrývajú systémy, ktoré boli pôvodne vyvinuté pre tajné a informačné služby.

Môže ísť o metódy nápadne podobné tým, ktoré využívajú rôzne diktatúry a autoritárske režimy s minimálnymi obavami o ľudské práve a súkromie občanov. O to desivejšie je, keď sa začína diať čosi podobne v demokratickej krajine, ktorá čelí veľkému množstvu rôznych problémov a špehovanie občanov môže celú situáciu ešte väčšmi zhoršiť.

Podľa WIRED dokážu tieto systémy identifikovať organizovanie odborov, zamestnancov vypúšťajúcich citlivé informácie či dokonca kritikov spoločnosti. To všetko majú takéto systémy zistiť na základe dát, ktoré im používateľ alebo zákazník poskytne a firmy, ktoré tieto služby poskytujú, sa bránia tým, že je každý Američan chránený federálnymi, štátnymi a lokálnymi zákonmi, aby mohol pracovať v bezpečných podmienkach. To je však len polovica celej pravdy.

Dokáže čítať myšlienky

S prekvapivo dobrými výsledkami vedci pracujú aj na umelej inteligencii, ktorá má čítať myšlienky monitorovaním mozgovej aktivity. Veľkou výhodou v porovnaní s predošlými metódami je aj fakt, že ide o neinvazívnu metódu, teda nie je nutné do lebky pacienta vkladať žiadne elektródy.

Regulácie stále chýbajú

Spomínané systémy vyvolávajú obavy, že budú použité na potlačenie práva na organizovanie protestu, ktoré je nesmierne dôležitou súčasťou demokracie a pomáha občanom mierovou cestou získať to, čo potrebujú – či už sú to lepšie pracovné podmienky, lepšie platy či iné zmeny.

Freepik

Situácia je o niečo lepšie v EÚ, kde sú regulácie zavádzané oveľa prísnejším spôsobom a aj keď spôsobujú problémy technologickým gigantom, pomáhajú chrániť koncového používateľa a práva občanov. Umelá inteligencie medzitým postupuje rapídne vpred a jej kapacity sa zlepšujú tempom, ktoré je ťažké sledovať.

Podľa expertov bude umelá inteligencia v dohľadnej budúcnosti hlavným alebo jedným z hlavných motorov pokroku. „Umelá inteligencia prináša technologické, ekonomické, ale, žiaľ, aj vojenské a politické výhody,“ vysvetlil pre TASR odborník na umelú inteligenciu Ivan Sekaj z Fakulty elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP